52-а души се изследваха за СПИН в Световния ден за борба със заболяването във Велико Търново
©
По време на инициативата на посетителите в МОЛ – Велико Търново бяха раздадени здравно-образователни материали и презервативи.
Импровизираната лаборатория бе организирана от специалисти от Здравната инспекция и студенти от Филиал - Велико Търново към Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна.
На 1 декември отбелязваме Световния ден за борба със СПИН. За първи път този ден е честван през 1988 година. Оттогава Световният ден за борба със СПИН се превръща в начало на целогодишна кампания с акцент върху контрола, превенцията, образованието и информираността. По целия свят се провеждат инициативи, които обръщат внимание на обществото за осъзнаване и солидарност към хората живеещи с HIV. Становището на Световната здравна организация е, че СПИН пандемията остава основен здравен, социален и икономически проблем и една от причините за висока смъртност в световен мащаб. От началото на пандемията 88,4 милиона души са се инфектирали с HIV, а 42,3 милиона са починали от заболявания, свързани със СПИН.
Анти-СПИН кампанията, традиционно провеждана около тази дата, има за задача да информира обществото за актуалните мащаби на пандемията, причинена от човешкия имунодефицитен вирус – HIV, пътищата на заразяване и начините за контрол и превенция на заболяването. Целта е повишаване знанията за болестта, повече тестване – за ранно откриване на серопозитивните и осигуряване достъп до антиретровирусна терапия (АРТ).
В България мотото на настоящия етап е "Предай нататък – знанието, не вируса“. То ще бъде основно и през следващата година при различни дейности и инициативи по проблеми на ХИВ и СПИН.
От началото на годината до 31 октомври 2024 г. 289 516 лица са узнали своя ХИВ статус, като са открити нови 248 лица заразени с ХИВ. През периода 1986-а – 15 ноември 2024-а в България са регистрирани общо 4 540 лица с ХИВ инфекция.
През последните години се отчита ясна тенденция броят на новоинфектираните мъже да е многократно по-голям от този при жените. Съотношението на инфектираните мъже и жени през настоящата година е 3,4:1 (192 мъже и 56 жени). Делът на новорегистрираните лица с ХИВ инфекция, които са се инфектирали по сексуален път е 86,3%. Делът на инфектираните при инжекционна употреба на наркотици е 12.1%. Най-засегната е възрастовата група 30-39 г. – 32,2%, следвана от възрастовата група 40 - 49 година - 27% и възрастовата група 20-29 г. – 20,9%. Географското разпространение показва, че по-голямата част от новоинфектираните лица с ХИВ са предимно в големите градове.
Министерство на здравеопазването осигурява безплатно съвременно изследване, както и безплатно лечение с антиретровирусни лекарства на всички нуждаещи се лица с ХИВ/СПИН, независимо от техния здравноосигурителен статус. Прилагането на антиретровирусна теапия удължава живота на пациентите и подобрява качеството им на живот, хората с HIV/СПИН могат да имат продължителност на живот, сходна с тази на незаразените, могат да създават семейства и деца. Рискът от предаване на инфекцията от майка на новородено се минимизира, ако майката провежда антиретровирусна терапия и раждането е по оперативен път.
Към 31 октомври 2024 година общо 2 532 лица с ХИВ се проследяват в лечебните заведения за лечение на пациентите с ХИВ/СПИН, а 2 497 (98,6%) от тях получават съвременна антиретровирусна терапия.
Приетата у нас Национална програма за превенция и контрол на HIV и сексуално предавани инфекции за периода 2021-2025 г. предвижда:
• ранна диагностика, лечение и мониториране на терапията при HIV и СПИ;
• извършване на превантивни дейности сред рисковите групи;
• намаляване със 75% на новите случаи на HIV;
• елиминиране предаването на HIV от майка на новородено;
• обхващане през 2025 г. на 95% от бременните жени с изследване за HIV и др.