502 деца и семейства се възползваха от проекта "Бъдеще за децата на Община Смолян“. Това стана ясно днес на закриваща пресконференция, предаде репортер на "Фокус“. Секретарят на Община Смолян и ръководител на проекта, Момчил Николов, заяви, че дейностите са приключили на 31 март. "Това е една от най-важните социални услуги, защото тя е насочена към превенция на увреждания и дефицитите в най-ранна детска възраст на деца от 0 до 7 години. Колкото по-рано се помогне, толкова по-голям е ефекта от всичко това, което ще се случи в последствие“, поясни Николов. Той уточни, че са направили постъпки дейностите по проекта да продължат като държавно-делегирана дейност и отбеляза, че имат уверение от Агенция "Социално подпомагане“, че в най-кратки срокове услугата за децата ще продължи.

Координаторът на проекта Татяна Костадинова заяви, че в двугодишния период на проекта общо 502 деца и семейства са се възползвали от услугите по него, при заложени 360. Стойността на проекта е 382 059, 73 лв.

Проектните дейности са били насочени към подобряване качеството на живот и предотвратяване риска от социално изключване и осигуряване на социална закрила и намаляване негативните тенденции, свързани с детската бедност и социална изолация на деца от 0 до 7 години и техните семейства.

Целта на проекта е предоставяне на социални и интегрирани здравно-социални услуги, включително в домашна среда, както и други видове консултативна подкрепа, с цел превенция на рисковете от изоставяне на детето, намаляване на негативните тенденции, свързани с детската бедност, както и подобряване качеството на живот.

По проекта са реализирани няколко услуги. По услугата "Семейно консултиране и подкрепа“ са се възползвали 57 деца, а самата услуга има за цел повишаване на родителския капацитет и улесняване достъпа до различни услуги, както и подкрепа на уязвими семейства и младежи от високо рискови общности.

Извършени са и здравни консултации на деца, като услугата цели редовно проследяване на здравето, физическото и психомоторното развитие на бебетата и децата. По тази услуга са се възползвали 332 деца.

Осъществена е и услугата "Формиране и развитие на родителски умения“, като тя цели подпомагане на родители с бебета от 0 до 3 години, както и бъдещи родители да водят здравословен начин на живот. Тук са обхванати 62 деца и техните семейства.

По услугата "Ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието  и специална педагогическа подкрепа“. Обхванати са 59 деца от 0 до 7 години и техните семейства, като те са били включени в индивидуални или групови занимания, в зависимост от потребностите на потребителите.

По проекта е осъществена и услугата "Допълнителна подготовка за ранен старт в училище“, по която са осъществени дейности в СУ "Св. св. Кирил и Методий“ – Смолян.

Всички услуги по проекта са били напълно безплатни, като освен консултативна подкрепа са предоставени и помощ в натура на нуждаещи се семейства, във вид на бебешки храни, дрешки, пелени и други хигиенни консумативи за деца и бебета.

По проекта са били ангажирани модератор, социален работник, педиатър, психолог, логопед, рехабилитатор, специален педагог, акушерка и акушер-гинеколог, в зависимост от конкретната услуга, каза още Костадинова.