310 пътно-транспортни произшествия, посетени от органите на МВР, са регистрирани на територията на област Велико Търново през 2024-а година. При тях са загинали 18 души, а други 384-а са ранени. Това стана ясно от Годишния доклад за безопасност на движението по пътищата за 2024-а, който бе приет от Областната комисия по безопасност на движение по пътищата. Структурата гласува и Годишна план-програма по безопасност на движението по пътищата за 2025-а, предаде кореспондент на "Фокус“.

Общият брой на регистрираните катастрофи е 1310, като 294 от тях са били тежки. Спешна помощ е оказана при общо 264 инцидента, като до лечебни заведения са транспортирани 238 човека. Извършени са редица ремонти, както по републиканската, така и по общинската пътна мрежа.

 "Докладът показва ангажираност и добра съгласуваност на компетентните институции при изпълнение на дейностите, целящи осигуряване на безопасност на пътното платно. Същият е приет от Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата“, обобщи областният управител Ивайло Здравков.

За настоящата 2025-а година са планирани конкретни мерки за подобряване на пътната безопасност по републиканската пътна мрежа, които предвиждат реконструкции по различни главни и второстепенни пътни участъци. Част от тях ще бъдат възложени от Областно пътно управление, а останалите – от общинските администрации.

Инж. Венцислав Ангелов, директор на Областно пътно управление – Велико Търново апелира кметовете и кметски наместници да се запознаят с новата Наредба за изграждане на изкуствени неравности върху платното за движение, в която много точно е описано къде и как трябва да се поставят те.

"Често имаме запитвания за изграждане на такива неравности, като идеята е ограничаване на пътния травматизъм, но екипите от Общините не се съветват с нашите експерти къде точно трябва да има подобни съоръжения и в някои от случаите те затрудняват трафика, тъй като заради тях се образуват задръствания. Практиката, за съжаление, показва, че те не винаги помагат за намаляване на скоростта, защото когато един шофьор е решил да кара бързо, този тип ограничения не го спират. Изкуствени неравности трябва да има на входовете и изходите на населените места, както и покрай образователни и социални институции, а за другите места трябва да се помисли много добре“, коментира инж. Ангелов.