През месец октомври, Дирекция "Инспекция по труда“ Смолян е извършила 77 проверки, като за първи път са проверени 8 предприятия. Това съобщи за "Фокус“ инж. Емилия Даракчиева – директор на инспекцията. "При извършените 77 проверки са констатирани общо 366 нарушения на нормативните актове на трудовото законодателство, от които 207 са по осигуряването на здравословните и безопасни условия на труд, 158 по трудовите правоотношения и едно по Закона за държавния служител. За тяхното отстраняване са приложени 346 принудителни административни мерки“, поясни инж. Даракчиева.

Тя допълни, че по повод отбелязването на 117 години от създаването на Главната инспекция по труда, на 3 ноември, инспекторите по труда от Дирекция "Инспекция по труда“ Смолян са организирали информационни събития в Професионалната гимназия по техника и технологии и Професионалната гимназия по туризъм в град Смолян. На срещите учениците бяха запознати с правата им при работа на трудов договор. Подобни събития в училищата бяха проведени и през месец май 2024 г., когато инспекторите по труда от ДИТ Смолян проведоха срещи в СУ "Антим I“ гр. Златоград, ПГ "Васил Димитров“ гр. Мадан и ПГ "А. С. Попов“ гр. Девин. Идеята на информационната кампания е младежите да бъдат запознати с техните трудови права и задължения при започване на работа, както и с правилата за това как да работят безопасно, защото те са бъдещи участници на пазара на труда, уточни инж. Даракчиева.

Дирекция "Инспекция по труда“ – Смолян, е предоставила 195 разрешения за започване на работа на непълнолетни лица за деветте месеца на 2024 г. "Наемането на непълнолетни работници и служители без разрешение се счита за престъпление съгласно българското законодателство. При установяване на такива случаи се уведомява Прокуратурата“, подчерта директорът на инспекцията.

Кодексът на труда предвижда специална закрила за наетите непълнолетни. Те работят при облекчен режим, като работното време им време е 35 часа седмично и 7 часа дневно при петдневна работна седмица. Въпреки намаленото работно време, те трябва да получават не по-малко от минималната работна заплата за страната. За непълнолетните работещи е забранено полагането на нощен и извънреден труд. Те постъпват на работа след обстоен медицински преглед и издадено медицинско заключение, че са годни за дадената работа, посочи инж. Даракчиева.

В България законоустановената минимална възраст за започване на работа е 16 години. Наемането на работници и служители под тази възраст е забранено. Изключения се правят основно за даровити деца, участващи в кино продукции, театрални постановки, музикални състави.

Преди постъпване на работа работодателят трябва да предостави на всеки нает от него работник или служител, независимо дали е пълнолетен или непълнолетен, екземпляр от сключения писмен трудов договор, подписан от двете страни, копие от уведомлението, с което той е регистриран в НАП, както и длъжностна характеристика, каза още директорът на "Инспекцията по труда“ в Смолян.