336 именници ще черпят в Старозагорско в Деня на Св. Андрей
© Община Стара Загора
189 жители на населените места от Община Стара Загора са горди носители на името на светеца - първозван между апостолите и брат на върховния от тях. Един-единствен мъж е кръстен със съкратения вариант Андро, а други 13 - с леко удължения Андриян. Това се отбелязва в справката на експертите от отдел "Гражданско състояние“ в Община Стара Загора, предаде репортер на "Фокус". Тя е изготвена чрез Локална база данни "Население“ и съдържа данни за лица с настоящ адрес на територията на общината.
С женската форма на личното име Андрея са преброени 23 дами. 26 се казват Андреа, а други 7 – Андрияна. Според списъците на българските имена, на 30 ноември празнува и Дешка. 72 жителки на Стара Загора и селата от общината се представят с това име.
Св. ап. Андрей се нарича Първозвани, понеже пръв от апостолите бил повикан да тръгне след Христа – имен ден имат и кръстените Първан. На територията на общината ни това са петима мъже. Сред другите вариации на името, което означава смел, мъжествен, доблестен, са подредени по-екзотичните Силен, Храбрин и Храбър, но тук не живее нито един мъж с това име.
Андреевден се свързва и с обичаи, извършвани за здраве и плодородие. В някои части на България в общ съд се варят различни зърнени култури. Слагат се по няколко зърна боб, леща, грах, просо, жито, ечемик, овес, лимец, царевица. Наричането е за берекет и да наедрява всичко, което се сее и сади.
Смята се още, че на Андреевден денят започва да едрее колкото едно просено зърно. На трапезата се слагат пита и ястия от някакво зърно. Коледните пости вече започнаха, тъй че всичко на масата е постно.