250 са случаите на инсулти, регистрирани в МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново през 2024-а. За съжаление голяма част от тях са довели до някакъв процент на инвалидизация на пациента. Това обобщи при стартирането на образователната инициатива "Бързи герои 112“, предаде кореспондент на "Фокус“. Кампанията е насочена към децата от градините и училищата в общината, като идеята е те да познават основните симптоми на инсулта, да знаят как да реагират и от кого да потърсят помощ. Елица Хадживълчева, координатор на кампанията обясни, че за целта малчуганите ще имат по пет училищни часа, в които специалисти ще ги запознават с това, което трябва да знаят за заболяването.

"Младите хора подценяват проследяването на рисковите фактори, които водят до инсулт, заради забързаното си ежедневие. Често имаме пациенти, които не са си обърнали внимание и идват при нас с високо кръвно, страдат от сънна апнея или висок холестерол. Всичко това е предпоставка за инсулт“, обясни неврологът от МОБАЛ д-р Ангел Ангелов.

Само за миналата година случаите на инсулт в страната са около 35 хиляди, а смъртността е между 7 и 8 хиляди души.

Т. нар. "златен прозорец“, който е от 4 до 5 часа след първите симптоми е жизнено важен, казват още медиците.

"Важно е хората да дойдат бързо, защото мозъчната смърт настъпва до четвъртия час. Когато се появяват симптомите на инсулт това означава, че част от мозъка страда, липсва кислород и клетките умират. Ако след 4-5 часа клетките са напълно умрели, няма  как да се съживят. Важно е да се бърза. Златният прозорец затова има смисъл – да се опитаме да възстановим клетките преди да са безвъзвратно загубени“, обясни още д-р Ангелов.

Инициативата "Бързи герои 112“ ще продължи до края на учебната година. Идеята е всяко дете да запознае със симптомите своите близки, за да може информацията да достигне до максимален брой хора. Партньори са Община Велико Търново, Ротаракт клуб – Велико Търново, здравни и образователни  институции от региона. До момента кампанията е реализирана в 70 общини, обучени са над 35 хиляди деца.