Слънчевият Йордановден в Маноле започна с Велик водосвет за здраве и благоденствие в храм "Св. Димитър“. Той бе отслужен от отец Николай. По традиция миряните получиха благословия и си взеха светена вода. В същото време в читалището се подготвяха за ритуала по спасяване на кръста с вълнение няколко младежи и мъже, облечени с традиционни български носии.   

По-късно литийно шествие, водено от кмета на община "Марица" Димитър Иванов и на Маноле Стоил Дишев, носещи в ръце икони на Богоявление, се отправи към река Стряма. Стотици жители на селото присъстваха, за да проследят отблизо ритуала. Отец Николай освети кръста и припомни за символиката на християнския празник.

"Честито Богоявление! Нека Светият Божи кръст пази и закриля Маноле и всички жители на Община Марица! Нека се изчисти всеки дом. Честит празник на имениците! Да са живи и здрави! Бъдете благословени и за много години“, пожела Димитър Иванов.

А след това отец Николай хвърли Богоявленския кръст в река Стряма. За да го "спасят“ скочиха десет мъже от 16 до 67 години. 28-годишният Стоил Джуров хвана кръста в Маноле за втора поредна година. По традиция смелите мъже играха хоро, а присъстващите на брега, сред които и самодейците от "Манолски славей“, започнаха да пеят народни песни.

Силните емоции и адреналинът завладяха всички и към "спасителите“ на Светия кръст се присъедини кметът на общината Димитър Иванов, който се включи в богоявленското хоро. Заедно с ентусиазираните смелчаци играха в студената река. Те целуваха кръста и пръскаха присъстващите с вода от реката. Сред участниците в ритуала беше и Ивайло Кабов от Хасково, който е студент по медицина в Пловдив и за първи път решава да се включи в празника в Маноле. 

"Участвам редовно за здраве и заради тръпката да съм сред млади хора. За нас народният будител на Маноле е Роси Лилова, която възроди традицията и провокира възвръщането на духовността, завещана от дедите ни. Вижте какъв ентусиазъм владее всички“, коментира доайенът на смелите мъже, които участват в ритуала на Богоявление Деньо Илиев, известен с успехите си във въздушните спортове и с постиженията си в делтапланеризма. Изключително щастлив от "спасяването“ на кръста бе бившият национален състезател по карате киокушин Стоил Джуров, който посвети успеха си на своето семейство. Кметът на Маноле Стоил Дишев го поздрави и му връчи подаръци.

Йордановден бе изключително вълнуващ и за жителите на Скутаре. В река Аврамица най-смел се оказа 21-годишният Димитър Танев, който за втора година хваща кръста. От миналата година кметът на селото Катя Тодорова въвежда "спасителите“ на кръста да бъдат облечени в народни носии. Тази година Илия Тепавичаров и Елизар Ботев с огромно желание се хвърлиха във водата, но по-ловък се оказа Димитър. "Самодеец и коледар е от малък. Беше на не повече от годинка, когато го кръстихме в местния храм. Ние си поддържаме традициите“, каза неговата майка Гергана Григорова. Катя Тодорова поздрави "спасителите“ на кръста, а след това поведе хорото в центъра на селото, пред читалище "Светлина-1927“, където се почерпиха за здраве. Вино и питка беше осигурил именикът Йордан Рангелов от Рогош, който бе дарил "руен“ еликсир и топли погачи на всяко село.

17-годишният Валери Йорданов спаси Богоявленския кръст в Калековец. Той извади Божието разпятие, съревновавайки се с десетина смелчаци. Отец Красимир преди това освети водата. Кметът Георги Вълков поздрави участниците в ритуала и пожела: "Йордановден е символ на единството и вярата. Нека се надяваме на мир и добруване, нека вярата ни обединява! На всички именици пожелавам здраве и нека дните ви бъдат изпълнени с благодат! Почитайте името си и носете със себе си светлината му и я множете!“.

По-късно отново във водите на Стряма бе извършен Богоявленски ритуал в Трилистник, като празникът започна с Велик водосвет в храм "Св. Параскева“, последван от литийно шествие, водено от заместник-кмета на Община Марица Николай Стаматов и кмета на Трилистник Мирчо Петров. Около моста на реката се бяха струпали стотици миряни. Отец Димитър освети водите и хвърли златния кръст. Най-бърз се оказа 33-годишният Петър Дойков, който от 7 години се включва в ритуала и за втори път спасява Божието разпятие.

"Участвам за здраве и, за да се поддържат българските традиции“, сподели младият търговец. Под звуците на тъпана на хореографа Живко Тонев в реката се изви мъжко хоро. Специално за Йордановден бе пристигнал от Раднево Йонко Русев, който е член на дружество "Традиция“ в Нова Загора. Препасан с кремаклийка и бойно снаряжение на повече от 150 години. "Още снощи пристигнах, за да присъствам на този красив празничен ден в Трилистник. Тук истински се пазят традициите“, сподели Русев.

За първи път Радиново и Костиево отпразнуваха заедно Богоявление. Ритуалът, който е по инициатива на кметовете Йордан Дашев и Георги Калоферов, се състоя на моста на река Потока, която се намира между двете села. С изпълнението на гайдаря Борислав Тонев, смелчаците Илиян Николов и Константин Клявков от Костиево и Никола Левенов от Радиново се отправиха към брега на реката. След това отец Георги хвърли кръста във водата. Константин Клявков го извади и го даде на двегодишния Георги Байрев. От кметовете на двете села младежът получи пари и кърпа. Клявков за трета година участва в ритуала на Йордановден, но за първи път успя да "спаси“ кръста. Накрая всички се хванаха на хорото, което се изви на общия мост.

Двама младежи се осмелиха да спасяват кръста от замръзналото водно огледало в Граф Игнатиево. С думите "Во Йордане крещающуся Тебе, Господи…“ отец Димитър хвърли кръста, който се плъзна по леда и се отдалечи. Момчетата трябваше с ръце да си проправят път през леда. 16-годишният Алекс Петров се оказа по-бърз и достигна Божието разпятие.

Въпреки делничния ден и ниските температури, в Труд спазиха традициите за Йордановден. Няколко младежи нагазиха студените води при чешма "Гергана" и се пребориха за спасяването на кръста. Всички, които се осмелиха, получиха парична награда от кмета на Труд Спас Стайков и благословия от отец Кирил. След това почерпиха присъстващите с чаша вино.

Петнадесетгодишният Желязко Карапачов "спаси“ кръста в Рогош. Трима юноши се бориха в центъра на селото във водния шадраван. Шестгодишният Ангел "спаси“ кръста, хвърлен от отец Николай в импровизиран басейн в Манолско Конаре. Той беше най-бърз от всички деца от ДГ "Лилия“, които се решиха да участват в ритуала на Йордановден. Малчуганът бе награден с парична награда от секретаря на НЧ "Пробуда“ Мариана Данева, която е и организатор на събитието.