129 години от рождението на един от праведниците на народите от света
© Фокус
По покана на община Кюстендил цветя поднесоха - Жоел Либа мениджър проекти на съюза на актьорите в Израел; Ирит Кейнан професор по история, израелски писател, член на ръковдството на съюза на писателите на Израел; Явор Гърдев български театрален и кинорежисьор; Георги Милков български журналист и водещ на предаването "Религията днес“ по БНТ 1.
"Това е третото ми посещение в този красив град, това красиво място. Влюбен съм в този град. Историята на Димитър Пешев докосна сърцето ми. Безкрайно съм му благодарен и му отдавам чест, че е спасил моите хора. Един от хората, които е трябвало да се качи на този влак – който Димитър Пешев е спрял, е един от нашите най-добри актьори – български. Той е дошъл от този град, с неговите родители, и исках да благодаря на Димитър Пешев от името на цялата израелска нация, от името на еврейската общност“, каза Жоел Либа. Той посочи, че никой друг не се е жертвал така, както Димитър Пешев. Никой не е постъпил по този начин, по който е постъпил Пешев.
"Той не е просто наш брат. Той е много важна личност за еврейската общност. Такъв човек като него, който да жертва собствения си живот и не е евреин – би трябвало целият свят да му се преклони. За това, че е спасил човешки животи“, каза Жоел Либа.
От своя страна професорът по история Ирит Кейнан припомни една еврейска поговорка, че човек, който е спасил дори един човешки живот, все едно е спасил целия свят. "По тази логика наистана можем да кажем, че този праведник на света е спасил целия свят. Това което той направи – той показа, че хуманизмът е по -силен от фашизма. Че обичта към човека е по-силна от омразата, по-силна е от всичко“, каза Ирит Кейнан.
Димитър Пешев е роден на 25 юни 1894 година в град Кюстендил. В политическата си кариера е известен със своята роля за спасяването на българските евреи. Пешев е почетен гражданин на Израел, а през 1997 г. получава посмъртно най-високия български орден "Стара планина“. Удостоен е със званието "Почетен гражданин на Кюстендил“ през 1997 година.
Венцеслав ИЛЧЕВ