101-ви Алпийски полк отбеляза тържествено своя празник
© Фокус
Събитията, посветени на празника на военното формирование започнаха с благодарствен молебен и освещаване на знамето на полка, които се проведоха пред Военния клуб в града. След това в се проведе тържествено събрание в залата на клуба.
Командирът на полка подп. Стефан Димов приветства присъстващите на празника на военното формирование. Той заяви, че празникът е свързан с много исторически събития. "Празникът 20 октомври не е избран случайно. Преди 111 години на тази дата, тук в района на централните Родопи са се провели героични боеве, в които 21 пехотен Средногорски полк, командван от полк. Владимир Серафимов води ожесточени битки за освобождаването на района на Смолян. Полкът е основан през 1889 г. с указ на княз Фердинад. През 1912 г. полкът получава задача да вземе пограничните райони по това време в Чепеларе. С началото на войната, полкът с решително настъпление освобождава редица населени места в района и достига село Аламидере, днешно Полковник Серафимово. Тогава се получава заповед от командира на дивизията, 21 Средногорски полк да отстъпи зад линията Пашмаклки /дн. Смолян/, Райково и Устово. В този момент, полк. Серафимов произнася своите прословути слова "Аз няма да отстъпя на противника селата, в които вчера бях посрещнат като освободител“. И така той не изпълнява заповедта на висшия щаб, остава в Аламидере и се подготвя за битка в следващите дни на връх Средногорец или както е известен в района Родопската Шипка, където отблъскват атаките. След това достигат до Ксанти и Бяло море. След края на войната в много исторически източници се намира информация за това, че полк. Серафимов остава една дружина тук, който се дислоцира в района на бившия турски Салихагов конак“, разказа подп. Димов. Той уточни, че тези събития поставят началото на първото военно българско присъствие в района на Смолян.
Командирът подчерта, че това е важно, тъй като военнослужещите от 101-ви Алпийски полк считат себе се за наследници на героите от 21 Средногорски полк и допълни, че през годините формированието претърпява редица структурни промени и промени в името, като достига до днешното име.
"Като достойни на наследници на нашите предци, ние военнослужещите от 101-ви Алпийски полк продължаваме традицията да служим всеотдайно на родината. Задълженията, натоварването и отговорностите са се увеличили през годините, но ние с гордост носим емблемата на полка и винаги изпълняваме поставените задачи, а при участие в състезания и учения се представяме отлично“, посочи подп. Димов.
За различни постижения в ежедневната дейност, международни състезания и и учения, както и поставени задачи, бяха наградени десетки военнослужещи от полка в Смолян.
Приветствия към военните отправиха и част от гостите на Празника на военното формирование.
Честванията продължиха с прожекция на филм "Родопи 23“ и музикална програма.
По време на празника бе представена и изложба "21-ви Пехотен Средногорски полк – мярка за величие“ на Регионален исторически музей "Стою Шишков“ – Смолян. Тя е първият по рода си музеен разказ за 21-ви пехотен Средногорски полк от неговото създаване през 1889 г до 1950 г., когато е преименуван на 38-ми стрелкови полк. Изложбата се състои от 17 пана, с въвеждащи и анотационни текстове, снимки, документи, карти и схеми. Хронологически са представени основните моменти от историята на полка и личности свързани с нея. Изложбата е илюстрирана с над 200 снимки. Специално място в музейния разказ за военната история на полка е отредено на неговия славен командир полк. Владимир Серафимов, останал като спасител в паметта на родопчани.
Нели ГЕРГЬОВСКА