"Санитарният коридор" срещу сътрудничество с "Алтернатива за Германия" е пробит
©
Както обяснява изданието, този ход наруши дългогодишната традиция, в която основните партии се заклеха да поддържат "санитарен кордон“ или защитна стена между себе си и АзГ, партия, която мнозина в страна, нащрек за наследството на нацизма, виждат като сериозна заплаха за демокрацията. Смята се, че дори приемането на подкрепата на партията би легитимирало крайнодесните сили или би ги направило salonfähig - социално приемливи.
И така, когато парламентаристите от консервативния Християндемократически съюз, или ХДС, приеха намаляването на данъците в късния следобед през септември с гласове на АзГ, това предизвика трусове в политическия пейзаж на страната, които все още отекват.
"За мен едно табу беше нарушено“, заяви след гласуването Катрин Гьоринг-Екард, лидер на Зелените, който идва от Тюрингия. "Показва ми не само, че защитната стена е изчезнала, но и че има открито сътрудничество“.
За масовите партии, и по-специално за ХДС, въпросът как да се справят с нарастващото присъствие на крайнодесни радикали в ръководните органи от федералните и провинциалните парламенти до местните съвети вероятно ще стане още по-досаден.
Такъв е особено случаят в провинциите от бившата Източна Германия, където АзГ сега води в социологическите проучвания с около 28 процента от общия вот. Следващата година източните провинции Тюрингия, Саксония и Бранденбург ще проведат парламентарни избори. Проучванията показват, че партията води и на трите територии.
АзГ вероятно ще разшири присъствието си в парламентите на Бавария и Хесен, когато тези провинции гласуват в неделя. В Хесен партията се доближава до това да изпревари лявоцентристката Социалдемократическа партия на германския канцлер Олаф Шолц, според последните проучвания.
Дилемата пред основните партии е ясна. Да се работи с АзГ означава да се легитимира партия, която според мнозина се стреми да подкопае републиката отвътре. Но остракирането й само отблъсква многобройните й избиратели.
Защитната стена също така служи като непреднамерен политически подарък, позволявайки на АзГ да се изобрази - във време на силно недоволство от основните партии - като ясен избор за онези, които искат да изпратят послание за отрицание на политическата върхушка в страната.
В същото време полемиката около последното гласуване в Тюрингия изглежда е била от полза за АзГ, позволявайки на партията да се представи като стремяща се да поддържа, а не да подкопава демокрацията.
"Защитната стена“ е история – и Тюрингия е само началото“, написа лидерът на партията АзГ Алис Вайдел в X след вота. "Време е да отговорим на демократичната воля на гражданите навсякъде в Германия“.
Исторически страхове
Политическите лидери на Германия са напълно наясно, че нацисткото завземане на властта започна с демократичен изборен успех. Всъщност именно в Тюрингия през 1930 г. нацистката партия за първи път пое истинска управляваща власт в коалиция с консервативни партии.
Този факт не беше пропуснат от противниците на ХДС.
"Германският консерватизъм вече беше стремето на фашизма“, заяви Джанин Вислер, ръководител на Лявата партия, пред Германската агенция за преса след вота. "Тогава също започна в Тюрингия“, добави тя. "Вместо да се поучи от това, ХДС тръгва по път, който е опасен като огън“.
Лидерите на ХДС в Тюрингия отричат, че гласуването за намаляване на данъците означава, че защитната стена се разпада. Те казват, че не е имало сътрудничество с АзГ преди вота (въпреки че членовете на дясната партия настояват, че е имало дискусии между законодателите).
"Не мога да вземам добри, важни решения за държавата, които осигуряват облекчение за семействата и икономиката, зависими от факта, че грешните хора могат да се съгласят“, обясни след гласуването Марио Фойгт, ръководител на ХДС в Тюрингия.
Фридрих Мерц, националният лидер на ХДС, изпрати смесени сигнали относно защитната стена - или поне какво точно означава защитната стена. Мерц казва, че ХДС няма да формира коалиции с АзГ, но не беше толкова ясен дали ХДС ще работи с партията по други начини.
В телевизионно интервю през лятото той изглежда намекна, че работата с АзГ на местно ниво е почти неизбежна.
"Ние, разбира се, сме длъжни да приемем демократичните избори“, подчертава той. "И ако там бъде избран областен администратор, кмет, който принадлежи към АзГ, естествено е да търсите начини след това да продължите да работите в този град“.
След като последва шум, Мерц се отказа от коментара. "Няма да има сътрудничество между ХДС и АзГ на общинско ниво“, написа той в X.
След гласуването в Тюрингия Мерц застана до ръководството на ХДС в провинцията. "Ние не се подчиняваме на това кой е съгласен, а на онова, което смятаме за правилно по въпроса“, отсече той по германска телевизия.