Президентът Доналд Тръмп съобщи, че смята да издаде изпълнителна заповед идната седмица с която да отмени плана за премахване напълно на пластмасови сламки до 2027 година, поведен от предшественика му Джо Байдън, пише брюкселската медия Politico, позовавайки се на публикация в социалната мрежа на сегашния държавен глава.

"Обратно към пластмасата''- Това гласи надсолва на публикацията, която Тръмп качи в петък в платформата Truth Social. ''Хартиените сламки'', продължава той, "не работят".

Републиканци и демократи влязоха в спора за пластмасовите сламки миналото лято, когато администрацията на Байдън обяви,че Федералното правителство, което беше най-големият купувач на потребителски стоки от пластмаса в света, постепенно ще премахне пластмасите за еднократна употреба, като започне от собствените си сгради. Публикацията на Тръмп в петък не засяга други пластмасови стоки за еднократна употреба, но съществува вероятност те също да се върнат в употреба в правителствените сгради.

От брюкселската медия припомнят, че докладът от 83 страници, издаден от администрацията на Байдън преди година, призовава за по-строги регулации върху производството на пластмаси.

Спорът за сламки и други пластмаси за еднократна употреба е микрокосмос на по-голям дебат засягащ проблема дали федералното правителство трябва да смекчи парниковите си емисии. Според доклада над 90 процента от пластмасата се получава от изкопаеми горива, които при изгаряне отделят големи количества въглероден диоксид, който от своя страна, уврежда озоновия слой, а това води до климатичните промени,.

Експлозията на глобалното производство на пластмаса през последните десетилетия засили притесненията сред демократите за възможните последици от неумерения климат.

Бренда Малори, председател на Съвета на Белия дом относно качеството на околната среда,по времето на мандата на Байдън, и Али Зайди, тогавашният национален съветник по климата на Белия дом, пишат в доклада:

"Справянето със замърсяването с пластмаси и свързаните с него въздействия ще изисква безпрецедентни действия на всеки етап от жизнения цикъл на пластмасата – от ограничаване на количествата до замърсяването от нефтохимическото производство, което трови общностите и стимулира изменението на климата, до пренасочване на инфраструктурата, за да се гарантира драматично увеличаване на рециклирането и повторната употреба, а също и до инвестиране в иновативни материали, които да заменят широко разпространената употреба на пластмаса в нашето общество“.

Съобщението за отмяна на инициативата от ''ерата'' на Байдън, дойде на фона на културна промяна, която накара някои области в индустрията на хотелиерството да преминат от пластмасови към хартиени сламки, за да помогнат на потребителите да намалят екологичния си отпечатък. Някои сини щати (повечето гласуподаватели са за Демократическата партия) и юрисдикции също приеха закони, категорично забраняващи или обезсърчаващи употребата на пластмасите за еднократна употреба.

Борислава Благоева