"Нова ТВ" (РСМ): Каква поръка прати Борис Джонсън на властите в Скопие
© Посолство на Великобритания в
Балканите навлизат в несигурен период на политическа нестабилност, която понякога може да застраши сигурността на някои държави и народи в този регион. Неслучайно в един и същи ден миналата седмица представителите на САЩ, ЕС и Великобритания бяха на Балканите, първите бяха в Прищина, а британският специален пратеник пристигна в Скопие, както и в босненски град Неум, където без значителен успех премина първия тур на преговорите за бъдещето на Босна и Херцеговина.
Ескобар и Лайчак в Прищина, Стюарт Пийч в Скопие в един и същи ден на Балканите. Дали това е загрявка или е започнала "партия шах“ за разделяне на сферите на интереси, вероятно скоро ще се убедим сами. Съобщенията, които дойдоха от генералния секретар на НАТО в присъствието на македонския премиер потвърждават, че Република Северна Македония (РСМ) има поддържаща роля, но все пак е участник в голямата игра.
Развитието на Балканите е косвено свързано с исканията на официална Москва към Вашингтон да спре политиката на разширяване на НАТО. Владимир Путин, чрез своите играчи, заплашва, наред с други неща, че стабилността на Балканите може да бъде поставена под въпрос, ако не се намери решение за Украйна.
Политическата нестабилност в Босна и Херцеговина и Черна гора прави целия регион изключително чувствителен и уязвим за сигурността. Дали е загрявка или вече е започнала геополитическата игра на Балканите?!
Засега Франция мъдро мълчи, но без кръчмаря (Еманюел Макрон) сметката не може да бъде платена в крайна сметка, въпреки че сега от друга страна се вижда по-големият ангажимент на официален Лондон, въпреки че той е извън Европейския съюз.
Великобритания напусна ЕС и поради това някои (като Зоран Миланович) смятат, че има много по-малко значение от преди. Те имат вътрешнополитическа криза в Лондон, министър-председателят седи на политическа бомба с времето и динамичният дневен ред, който следва, и престоят му в Украйна ще покаже дали той е мотивиран до голяма степен от вътрешната ситуация или от установяване на нови партньорства и съюзи, основани единствено на специални партньорство в сигурността и отбраната, както беше между Австралия и Съединените щати, с Хърватия, а сега и тристранна британско-полско-украинска коалиция.
Недоверие в ЕС и САЩ
Решението на Обединеното кралство да назначи представител за Балканите до известна степен е израз на недоверие към ЕС и САЩ да предотвратят краха на териториалните решения, наложени на Балканите през 90-те години на миналия век.
Това се прави, когато администрацията на Байдън е разкъсана в международен план и американската общественост се противопоставя на насилствена намеса в периферни региони като Балканите, а ЕС също е вътрешно разделен относно това как да отговори на предизвикателствата на региона.
Активната дипломация на бившия главен маршал на британските военновъздушни сили, бивш ръководител на Военния комитет на НАТО и бивш началник на щаба на британската армия Стюарт Пийч като специален пратеник на страната за Западните Балкани е преди всичко израз на загрижеността на Лондон, че териториалното решение за Балканите от 90-те години е застрашено, но също така показва, че липсва доверие, че ЕС и САЩ са способни да предотвратят възможни промени.
За Лондон, който със своите намеси изигра важна роля в оформянето на решенията за Босна и Косово, страхът от засилване на динамиката на проблемното поведение на политическия балкански елит е оправдан. Освен това Лондон не иска конфликт, който може да изисква от него да се намеси по какъвто и да е начин в близко бъдеще.
Брюксел не е изненадан от действията на Лондон, който иска да остане важен фактор в региона дори след като Великобритания напусна Европейския съюз. Като член на НАТО, но и като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН и член на "Квинтата“ (САЩ, Обединеното кралство, Франция, Италия и Германия), Лондон със сигурност има важна роля в региона.
Някои дипломати в Брюксел обаче са изненадани, че британското правителство е решило да постави такава "тежка артилерия" на тази позиция.
София е безразлична към външния натиск
Това, което остави след себе си посещението на сър Стюарт Пийч в Скопие, е въпрос, за който трябва да прочетем в официалните изявления и съобщения след срещите. Имаше ли съобщение в куфарчето му от Борис Джонсън до Стево Пендаровски и Димитър Ковачевски?!
Македонско-британските отношения традиционно са на високо ниво и македонската държава се радва на подкрепа непрекъснато в изграждането на своята независимост и преди всичко сега в процеса на реформи в отбраната и държавните разузнавателни служби, за които получи и конкретна британска помощ.
Британският специален пратеник ще направи опит да повлияе косвено на уреждането на македонско-българския спор. Преди да бъде предприет какъвто и да е ход на Пийч, той е обречен на провал, защото първо Обединеното кралство вече е извън Европейския съюз и колкото и да може да играе с британски визи, официална София е безразлична към външния натиск, когато става дума за македонския въпрос и даване на зелена светлина за започване на преговори с Европейския съюз.
Новият геополитически статут на Великобритания
Пътуванията на Стюарт Пийч на Балканите отразяват новия геополитически статут на Великобритания. След напускането на ЕС Великобритания вече не може да упражнява влияние в Босна чрез Брюксел. Министерството на външните работи назначи представител, който да застане до действащите специални представители от Вашингтон и Брюксел. Това е потвърждение, че Обединеното кралство засилва дългогодишната си политика за поддържане на териториалната цялост на Балканите.
Лондон не одобрява промените на границите и се опитва да засили натиска върху всяка група, която иска или ще се опита да ги преразгледа. Това е особено вярно за БиХ, където сърбите чрез Милорад Додик оспорват политическото решение и заплашват независимостта на Босна и Херцеговина.
В тактическо отношение, ако се съди по досегашните дейности и срещи, британският пратеник Стюарт Пийч се опита да се позиционира като посредник между САЩ и ЕС, който може да преодолява позициите на Вашингтон и Брюксел и да поддържа баланс на силите между тях. .
Великобритания строи бент, за да попречи на нарастващото влияние на Русия на Балканите
Остава да видим дали Великобритания ще успее в целта си, тъй като с назначаването на специален пратеник Лондон показа решимостта си да подкрепи регионално решение, но въпросът е какво влияние има Великобритания.
Силата на специалния пратеник, който беше приет на най-високо ниво в Скопие, се крие в способността му да мобилизира САЩ и ЕС да предприемат необходимите стъпки в подкрепа на регионалното решение, но тяхната ангажираност не е гарантирана, предвид безразличието към региона в минало и задълбочаване на политическите проблеми в настоящето.
Въпреки че има много разногласия между ЕС и Великобритания след Брекзит, по отношение на Западните Балкани те си сътрудничат и искат да работят заедно за насърчаване на прозападните сили в региона, които биват все повече предизвикани от нарастващото влияние на Русия и други фактори.
Превод и редакция: Юлиян Марков