"Независимая газета": НАТО отхвърли главното искане на Москва
© ТАСС
Срещата в Брюксел, която продължи четири часа, се проведе под формата на заседание на Съвета Русия-НАТО, формат, който не беше използван от две години и половина. Всъщност самият състав на руската делегация беше препратка към времето, когато все още се осъществяваше сътрудничеството на Москва със Северноатлантическия алианс.
Руската делегация беше оглавявана от заместник-министъра на външните работи Александър Грушко, последният постоянен представител на Руската федерация в НАТО. Вторият ръководител на руската делегация е заместник-министърът на отбраната Александър Фомин, който дълги години отговаря за международното военно сътрудничество. От друга страна, освен генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, преговорите се водеха от постоянните представители на 30-те страни от този алианс. А американската делегация беше оглавена от същия заместник-държавен секретар Уенди Шърман, която участва в първия етап от преговорите по руските предложения, който се проведе в Женева в понеделник.
"На Съвета НАТО-Русия днес подчертах основните принципи на международната система и европейската сигурност: всяка страна има суверенното право да избере своя собствен път“, написа тя в "Туитър“. На брифинг след разговорите Шърман каза, че съюзниците от НАТО "в пълно единство" подкрепят тази позиция. Просто казано, те решиха да не дават гаранции на Москва, че Алиансът няма да се разшири.
Столтенберг от своя страна каза, че Руската федерация все още не е приела предложения за провеждане на широки консултации по въпросите на сигурността, включително ограниченията върху ракетните оръжия. "Русия не се съгласи веднага (на консултации), но те (представителите на Руската федерация) не отказаха. Те казаха, че им трябва време, за да се върнат в НАТО с отговор “, каза той.
Сред изявленията, направени непосредствено преди разговорите в Брюксел, се откроява изявлението на заместник- държавния секретар на САЩ Виктория Нюланд. На своя брифинг този куратор на европейското, включително украинското, направление на политиката на Държавния департамент повтори казаното от други американски политици преди това в различни версии. Нюланд каза, че Руската федерация не може да има право да налага вето на приемането на която и да е държава в НАТО, нарече самия Алианс чисто отбранителен съюз и за пореден път сплаши Русия с "безпрецедентни санкции“ в случай на нападение на украинска територия. Но в речта й имаше нещо ново: тя каза, че САЩ се опитват да отложат пускането на "Северен поток-2“. Припомняме си, че сега той е заседнал на етапа на сертифициране. "Това, което правим сега, е да работим с германците, с Европейския съюз, за да забавим тяхното разглеждане на пускането на газопровода. Германското правителство предприе значителни стъпки към това“, каза Нюланд. Това е първото признание на служител на администрацията на американския президент Джо Байдън, че пускането на газопровода е отложено под натиска на Белия дом. Нюланд потвърди, че Германия е готова напълно да се откаже от проекта в случай на руска агресия срещу Украйна.
Заплашителното изявление на заместник-държавния секретар, която може би не съвсем заслужено има репутация на човек, способен да налага най-суровите и непопулярни решения на партньорите на САЩ, не е само мярка за психологическо влияние върху руските власти. Нюланд сигнализира на всички американски и европейски привърженици на радикалните мерки срещу Кремъл, че администрацията на Байдън, ако нещо се случи, наистина е готова да не се церемони с Русия.
Като цяло срещата в Брюксел остави същото впечатление като преговорите в Женева: опитът на Запада и Руската федерация да се споразумеят няма да даде съществени резултати. Владимир Василиев, главен изследовател в Института за САЩ и Канада, в интервю за НГ като цяло беше изключително скептичен относно възможността за сключване на каквото и да е дългосрочно споразумение за сигурността сега, след събитията в Казахстан. "Руските предложения бяха представени в средата на декември. Тогава се случи това, което се случи в Казахстан. За Кремъл това очевидно беше изненада. Правно обвързващите договори за сигурност се сключват през период на стабилност. Когато настъпят тектонски промени в тази област, стойността на такива споразумения намалява “, каза експертът.
Действително вълненията в Казахстан, които Владимир Путин определи като използване на "технологии на Майдана“, още веднъж подчертаха проблема с липсата на доверие в отношенията между Руската федерация и Съединените щати. Когато няма доверие, няма гаранция, че някое споразумение с отстъпки към Русия няма да бъде нарушено не от сегашната администрация, а от следващата администрация на Белия дом, особено ако републиканец стане следващият американски президент. Освен това има такъв пример. Изданието припомня, че Доналд Тръмп разруши споразумението за иранската ядрена програма, което беше сключено от неговия предшественик демократ Барак Обама. Между другото, един от тези, които подготвиха "ядрената сделка", беше Уенди Шърман.
Превод и редакция: Юлиян Марков