"Независимая газета": Молдова може да се оттегли от мирното споразумение с Русия за Приднестровието
©
Лидерът на молдовските социалдемократи Виктор Шелин смята, че "ръководството на Молдова се готви да преформатира преговорната структура за уреждане на приднестровския конфликт“. За това "Молдова може да се оттегли от споразумението за принципите на мирно уреждане в Приднестровския регион на Молдова, подписано през 1992 г. от президентите на Руската федерация и Република Молдова“. Така, смята експертът, Кишинев може да се отърве от Русия в преговорния процес, а Молдова и Украйна ще останат в преговорния формат. Освен това, както и преди, Украйна ще бъде гарант и посредник, докато Русия може да загуби този статут. "Вместо Русия Кишинев може да предложи Румъния във формата за преговори“, предположи Шелин, като отбеляза, че въпреки че Приднестровието не би харесало този вариант, той може да бъде подкрепен от ОССЕ, която също е посредник в уреждането на приднестровския конфликт.
Украйна се интересува от реализацията на молдовския сценарий не по-малко от Молдова. Целта на Киев в никакъв случай не е уреждане на конфликта, а действия срещу Русия, която Украйна се стреми да изтласка от региона“, обясни Виктор Шелин. В същото време той отбеляза, че назначаването на специален представител на президента на Украйна за Приднестровието е напълно в съответствие с плановете на Кишинев за преформатиране на преговорния процес. "Докато се запази сегашният формат, Украйна ще оказва натиск върху Русия в неговите рамки“, каза молдовският политик.
Той обърна внимание и на факта, че Олег Серебрян, вицепремиер по реинтеграцията, е започнал работа в Молдова. "Ако по-рано на тази позиция бяха назначени хора, които можеха да бъдат приети в Тираспол и Москва, то Серебрян е антируски настроен и няма да е лесно за приднестровците да водят диалог с него. Освен това той беше подсилен от такъв политически играч от "тежка категория" като Юрий Клименко. Това предполага, че Молдова и Украйна ще работят в тандем срещу Русия“, подчерта Шелин.
Специалният представител на президента на Украйна за Приднестровието наистина може да се нарече тежка категория. Юрий Клименко е работил в украинските посолства в Бенелюкс и САЩ. През 2005-2006 г. е генерален консул на Украйна в Солун (Гърция), а от 2006 до 2010 г. е генерален консул на Украйна в Барселона (Испания).
През 2011-2013 г. Клименко е бил първи заместник-ръководител на Главната дирекция за международни отношения на президентската администрация на Украйна. От 11 октомври 2013 г. до 6 април 2021 г. е постоянен представител на Украйна в офиса на ООН и други международни организации в Женева. Очевидно Киев смята приднестровското направление за важно, ако го е поверил на толкова опитен дипломат.
Москва призовава Кишинев да възобнови диалога с Приднестровието. Известно е, че преди Нова година президентът на на непризнатото Приднестровие Вадим Красноселски написа писмо до президента на Република Молдова Мая Санду с молба за среща и обсъждане на ситуацията. Но Санду отказа да се срещне с Красноселски, като каза, че преговорите ще се водят на ниво политически представители на страните
.
Вицепремиерът по реинтеграция Олег Серебрян смята, че е "необходимо да се информира и запознае със становището на Бюрото за реинтеграция на Република Молдова относно програми и проекти, планирани за изпълнение в Приднестровския регион“.
Според пресслужбата на Бюрото той е заявил това на среща с ръководителя на представителството на Съвета на Европа в Република Молдова Уилям Масолин.
Говорейки за процеса на уреждане на приднестровския конфликт, Серебрян подчерта "необходимостта от специално внимание към проблема със спазването на правата на човека в региона, включително образованието на родния език", като се изказа в полза на "обединяване на усилията в тази посока". Трябва да се отбележи, че Серебрян говори за правата на молдовските граждани, живеещи на левия бряг на Днестър. И за училищата с преподаване на румънски. Виталий Игнатиев, министър на външните работи на Приднестровието, говори за правата на всички приднестровци в разговор със Серебрян.
Той е запознал молдовския вицепремиер с най-наболелите проблеми в преговорния процес. На първо място, това е блокирането на работата на пунктовете за регистрация на превозни средства, което е причинено от незаконното, според него, задържане от правоприлагащите органи на Молдова на повече от седем хиляди бланки за регистрационни табели, които все още не са върнати. Без тези номера приднестровските автомобилисти остават ограничени да пътуват в чужбина.
Проблемът със свободата на движение остава остър, и по-специално проблемът с преминаването на границата с Украйна. Това важи особено за реанимобилите, които преди са превозвали тежко болни пациенти до Одеса, но сега не са допускани до там. А също и забавя доставките на лекарства. Както отбеляза Виталий Игнатиев, въпреки обещанията на молдовската страна, този проблем все още не е решен.
Но Украйна се насочи към приднестровците, премахвайки транспортната блокада от региона за известно време: първо позволи на местни автомобили и товари да преминават през украинската граница от Приднестровието, а след това удължи връщането на приднестровските автомобили у дома до 1 април. Припомняме, че транспортната блокада беше въведена от Украйна по искане на Молдова на 1 септември миналата година.
За съществуващите проблеми Игнатиев говори и на среща в Тираспол със специалния представител на действащия председател на ОССЕ Томас Майер-Хартинг. Ръководителят на външнополитическия отдел на непризнатата република заяви липсата на откритост на молдовската страна и, напротив, системното прилагане на "тактиката на малките удари“ срещу Приднестровието. По-специално бяха споменати проблемите на наказателни дела, образувани срещу длъжностни лица, задълбочени претърсвания и разпити при преминаване на границата на Република Молдова, административен и информационен натиск върху отделни приднестровски предприятия.
Представители на полското председателство на ОССЕ ясно изразиха интереса си да поддържат регионалната стабилност и да постигнат положителен напредък по хуманитарния дневен ред през тази година.
Превод и редакция: Юлиян Марков