"Фокус“ представя превод на статия от руския вестник "Независимая газета“ по повод събитията около експлулсирането на духовници от Руската църква "Св. Николай Чудотворец“ в София. Материалът е публикуван без съкращения и редакторска намеса и с уточнението, че отразява единствено гледната точка на автора му. Заглавието е променено.  

В София бушува църковно-дипломатически скандал. Столичната прокуратура е започнала проверка за законосъобразността на прехвърлянето на сградата на храма "Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ в собственост на Руската православна църква, съобщиха местните медии на 27 септември. Доскоро тук се намираше подворието на Московската патриаршия.

Искането за проверка на религиозния имот бе внесено от няколко депутати, сред които изпъкват имената на бившите премиери на страната Бойко Борисов и Кирил Петков, както и на Делян Пеевски и Ивайло Мирчев. Те искат да разберат доколко легитимен може да се счита Учредителният нотариален акт за собствеността на сградата от руското посолство, издаден през 1997 г. Досега е станало ясно, че земята, върху която е построена църквата, е дарена на Руското императорско дипломатическо агентство от Столичния общински съвет през 1882 г. в знак на благодарност за освобождението на България. Министерството на правосъдието на страната вече изрази съмнение, че сегашното руско посолство може да се счита за правоприемник на дипломатическото ведомство на Царска Русия.

Проверката се извършва във връзка с депортирането от страната на 22 септември на настоятеля на храма "Св. Николай Мирликийски Чудотворец" архимандрит Васиан (Змеев), както и на секретаря на подворието протойерей Евгений Павелчук и на служителя на подворието Владимир Бонко. "Получена е информация за действията на тези лица, свързани с реализацията на различни елементи от хибридната стратегия на Руската федерация за целенасочено въздействие върху обществено-политическите процеси в Република България в полза на руските геополитически интереси“, бе посочено в съобщение от Държавна агенция за национална сигурност (ДАНС) на Република България.

На 24 септември в интервю за телевизионния канал "Россия 24" Васиан увери, че "нищо не предвещаваше такова невероятно развитие на ситуацията". "Сутринта отслужихме литургия. След службата ни се обадиха и ни поканиха в миграционната служба, където по същество ни арестуваха. На въпроса ни какви са фактите по това, в което сме обвинени, отказаха да ни кажат каквото и да било. Всъщност арестът е без обвинения. Пристигна руският консул. Когато той поиска информация, българските служители на реда започнаха да казват с повишен тон: "Защо сме длъжни да ви обясняваме? Тогава ни казаха: "Или ви вкарваме в затвор, бежански лагер, или веднага напускате територията на България“. Разбрахме се да си тръгнем“, обясни Васиан. Той изрази опасения, че сградата на храма, след изгонването на служителите на подворието, "може да бъде иззета и прехвърлена в собственост на Българската православна църква (БПЦ)“.

Българската страна мотивира експулсирането на представители на Руската православна църква от страната с факта, че те "представляват заплаха за националната сигурност“.

В същото време министър-председателят на България Николай Денков заяви, че заповедта за експулсиране на свещениците от Руската православна църква е издадена не от него, а от агенцията за национална сигурност на страната. "Решението е взето въз основа на класифициран доклад. Само се запознах с него и не участвам пряко в това решение. Това е инициатива на ДАНС“, увери Денков.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова поиска на 25 септември докладът, цитиран от премиера на страната, да бъде оповестен. "Никой не го е видял, никой не знае какво пише там. Ако представители на Руската православна църква са били шпиони, те трябва да бъдат арестувани, да се проведе разследване и да се предадат материалите му на съда, тъй като те нямат дипломатически статут. Срещу тях очевидно няма сериозни доказателства и затова се прибърза с изгонването им от страната. Искаме да знаем истината“, заяви Нинова от парламентарната трибуна.

Руската православна църква също протестира срещу "необоснованото изгонване на нейни представители от България“. "Това е възмутителен акт, продиктуван от русофобски подбуди. Бруталната мярка на полицейска бруталност, предприета от българските власти, е насочена към подкопаване на традиционно приятелските отношения между двете сестрински църкви и цели да противопостави братски народи, обвързани от обща история и обща вяра“, се казва в съобщение, публикувано на сайта на Отдела за външни църковни връзки на Московската патриаршия. В същото време Руската православна църква увери, че подворието на БПЦ в Москва няма да бъде обект на ответни мерки, тъй като Българската църква няма нищо общо с действията на официални лица.

Прави впечатление, че няколко дни преди Змеев да бъде изгонен от България, той получи забрана за влизане в Северна Македония. Това съобщиха медиите в Скопие на 18 септември. Според тях руският духовник е "координирал цялата политика на Православната църква на Северна Македония в областта на нейната църковна дипломация и това е довело до пълен застой в отношенията с Вселенската патриаршия по отношение на пълното признаване на нейната автокефалия“. Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски намекна нещо подобно преди няколко месеца.

Да припомним, че през пролетта на 2022 г. МПЦ-ОА получи томос за автокефалия от Сръбската православна църква. Това обаче се стори недостатъчно на Охридския и Македонски архиепископ Стефан (Веляновски) и той поиска признаване на независимостта на ръководената от него църковна организация от Вселенския (Цариградския) патриарх Вартоломей. Последният не бърза да издаде томос за архиепископията. В същото време каноничността на Македонската църква вече е призната от редица православни църкви в света, включително Руската православна църква. На пръв поглед изглеждаше, че Веляновски поддържа топли отношения с патриарха на Москва и цяла Русия Кирил. В началото на 2023 г. предстоятелят на Руската православна църква разговаря по телефона с архиепископ Стефан и той "изрази надежда за скорошна среща с патриарх Кирил“. Няколко месеца по-късно Руската православна църква обяви, че Веляновски е решил да не признава Православната църква на Украйна (ПЦУ), "докато не бъде изяснен нейният каноничен статут“. Любопитно е също, че неприятностите на Змеев в Скопие започнаха, след като на 1 септември патриарх Вартоломей обяви, че няма да подлага решението си за предоставяне на томос на ПЦУ на оценка от други църкви.

Що се отнася до отношенията между Руската православна църква и БПЦ, те напоследък се пропукаха. През март 2018 г. патриарх Кирил участва в София в честванията по случай 140-годишнината от Освобождението на България от османска власт. След това той се срещна с президента на страната Румен Радев. Изказвайки се на церемонията, президентът на България от гледна точка на предстоятеля на Руската православна църква "неправилно оцени“ ролята на Русия за освобождението на българския народ, като каза, че "по бойните полета на Руско-турското освободителна война са загинали войници - представители на много нации: руснаци, румънци, финландци, украинци, беларуси, поляци, литовци, сърби и черногорци“. Патриарх Кирил възрази: "Още веднъж искам много ясно да ви кажа, че България е освободена от Русия – не Полша, не Литва, не други страни, а Русия. Ние отстояваме историческата истина, извоювахме я с кръвта си и не може да има политически или прагматични причини тази истина да бъде премълчавана или погрешно тълкувана днес“, подчерта той. Няколко дни след този инцидент тогавашният вицепремиер на България Валери Симеонов обиди Московския патриарх по телевизията.

През ноември 2019 г. в руските медии се появи информация, че един от българските епископи, Пловдивският митрополит Николай (Севастиянов), по време на посещение в Гърция, в хода на литургията споменава името на предстоятеля на ПЦУ митрополит Епифаний (Думенко). По-късно това се обяснява с факта, че йерархът просто е прочел местния диптих, "без да навлиза в подробности“. Месец по-рано обаче Севастиянов отказва да присъства на приема на Българския патриарх Неофит в чест на пристигането в София на руската делегация, водена от митрополит Иларион (Алфеев). Решението си епископът обясни между другото и с нерешения украински въпрос. "Поради инцидента с Православната църква в Украйна, ситуацията в православния свят се промени по такъв начин, че страхът от разкол вече не е безпочвен. Най-лошото е, че каквото и напрежение да има между Московския и Вселенския патриаршески престол, то се трансформира в напрежение вътре в отделните поместни православни църкви“, написа той. В същото време БПЦ все още не е признала легитимността на ПЦУ.

През декември 2022 г. край сградата на руския храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец“ в София се проведе спонтанен протест срещу посещението в страната на председателя на ОВЦР на Руската православна църква митрополит Антоний (Севрюк). Тогава църковният дипломат се оказа блокиран в сградата на храма заедно с лидера на партия "Алтернатива на българското възраждане“ Румен Петков. От БПЦ обясниха, че гостът е пристигнал в града по покана на патриарх Неофит, но протестното събитие не е било критикувано.

През февруари т.г. Синодът на БПЦ реши да се "въздържи" от литургично общение с митрополит Леонид (Горбачов), глава на Патриаршеската екзархия на Руската православна църква в Африка. Както писаха българските медии, този въпрос бе поставен на гласуване от епископите в отговор на писмо, получено от Александрийския патриарх Теодор II. В текста се съобщава за "неканоничните действия“ на Руската православна църква на териториите на Александрийската патриаршия и за налагането на църковно наказание на митрополит Леонид, "завръщането му в монашество“, а също и че в Александрийската църква поменът на името на патриарх Кирил са преустановени за "неопределено време“ от богослуженията. Официалният сайт на Българската православна църква тогава съобщи имената на гласувалите "за“. Видинският митрополит Даниил (Николов) засега е единственият от архиереите на БПЦ, който е изразил съжаление за изгонването на представители на Руската православна църква от България.

"В сегашните турбулентни политически времена искаме да ви напомним, че политическите предразсъдъци, партии, идеологии, политически съюзи, коалиции ще преминат, както безвъзвратно са преминали много такива в историята на страната ни“, написа българският владика в социалните мрежи.

Българската православна църква не коментира решението на властите да експулсират руски духовници "до решението на Синода“. На официалния сайт на БПЦ обаче на 25 септември се появи съобщение: "Българският патриарх Неофит, в изпълнение на правомощията си на Софийски митрополит, в чиято епархия се намира храмът "Св. Николай Мирликийски Чудотворец“, лично назначи свещеници от София, които ще се грижат за храма, извършвайки обикновени служби. Софийска света митрополия гарантира, че нито една част от имуществото на храма няма да бъде загубено или повредено. Действията на Негово Светейшество са продиктувани от грижа за вярващите, поддържане на реда в храма и трябва да се разбират само в духовен аспект. Те не засягат ничии права, гарантирани от закона. Всички други въпроси от светско-правен и административен характер, свързани с този казус, ще бъдат обсъдени на следващото заседание на Синода на Българската православна църква. За предприетите действия Българският патриарх Неофит информира със специално писмо Московския и на цяла Русия патриарх Кирил“.  Трябва да се отбележи, че в същия ден патриарх Неофит се срещна с делегация на Александрийската патриаршия, с която Руската православна църква прекъсна евхаристийното общение поради признаването на ПЦУ. По-рано българските медии писаха, че предстоятелят на БПЦ е бил подложен на натиск от страна на Вселенския патриарх Вартоломей, за да бъде принуден да помени Епифаний (Думенко) по време на службата.

Архимандрит Васиан (Змеев) вече заяви, че духовниците, назначени от патриарх Неофит в храма "Св. Николай" на подворието в София, нямат право да служат там. "Тази енория е наша, на Руската църква и само Московският патриарх може да назначава свещеници там. Не мога да предрешавам решенията, но доколкото разбирам, на мое място трябва да бъде назначен друг. Имаме двама щатни духовници в подворието. Двама са екстрадирани, а другите двама може да пристигнат“, цитира ТАСС думите му.

Така в България се създаде прецедент за изтласкване на Руската православна църква от Европа. Още през 2019 г. Московската патриаршия съобщи, че има общо "повече от 800 енории в така наречената диаспора и броят им непрекъснато расте“.