"Краят може да наближава": NYT с четири сценария за развръзката на войната в Украйна
©
Връщането на Доналд Тръмп на президентския пост в САЩ може значително да повлияе на хода на войната. Тръмп заявява намерението си бързо да прекрати конфликта, използвайки както заплахата от спиране на военната помощ за Украйна, така и стимулиране на преговорите с Русия. Той обаче все още не е представил ясна стратегия за постигане на споразумение.
В същото време американските приоритети може да се изместят към Азиатско-Тихоокеанския регион с цел сдържане на Китай. Това тласка европейските страни да осъзнаят, че сигурността на Украйна се превръща преди всичко в тяхна задача.
Авторът представя четири възможни сценарии за следвоенната сигурност на Украйна:
1. Членство в НАТО
Това остава основната цел на Киев, но постигането на консенсус между членовете на Алианса ще бъде трудно. Седем страни от НАТО сега се противопоставят на влизането на Украйна или предлагат дори забавяне на членството. Сред тях са самите САЩ.
2. Коалиция на гарантите за сигурност
Алтернатива може да бъде коалиция от държави, готови да гарантират сигурността на Украйна. Киев обаче ще настоява за участието на САЩ в подобни споразумения, което е малко вероятно предвид заявките за бъдещтата политика на Тръмп.
3. Въоръжен неутралитет
Този вариант предвижда Русия да не напада Украйна, а Украйна от своя страна да се откаже от членство в НАТО и разполагане на чуждестранни войски на своя територия. Въпреки че това може да е най-реалистичният компромис, той ще направи Украйна по-уязвима. Киев трябва да настоява за поддържане на силна армия и правото да закупува необходимите оръжия.
4. Европейско лидерство
Някои европейски страни обмислят възможността да разположат свои войски в следвоенна Украйна. Франция и Полша вече са обсъдили този въпрос, но още не е се е стигнало до конкретни решения.
"След повече от 1000 дни война, която уби хиляди и унищожи големи части от Украйна, краят може да наближава. Но за траен мир, а не за замразяване, което ще продължи толкова време, колкото е необходимо на Русия да се прегрупира и да атакува отново, това, което има значение, е какво ще се случва след края на войната“, обобщава професорът.