Ако зимата в Европа се окаже студена, което е много вероятно, включително поради активния феномен Ла Ниня, който е свързан с понижаване на глобалните температури, регионът може да се сблъска с недостиг на природен газ в края на отоплителния сезон. Това заяви пред вестник "Известия“ Дмитрий Скрябин, портфолио мениджър на "Алфа-Капитал“, коментирайки увеличението на цените на синьото гориво.

По-рано през деня цената на газа в Европа на лондонската фондова борса ICE достигна почти 1129,4 долара за 1000 кубически метра. Така общият ръст на този показател в сравнение с цената на затваряне предния ден беше около 7%.

Първо, според Скрябин, това се дължи на настъпването на зимния период. Второ, миналата седмица "Газпром“ обяви, че нивото на текущото производство на газ е почти максимално, т.е. едва ли е възможно да се очаква значително увеличение на доставките на газ за Европа. В понеделник от руския енергиен гигант обявиха, че европейските страни вече са изразходвали почти една четвърт от обемите на природния газ, изпомпан в подземни хранилища тази година. Приблизителната стойност е равна на 23,4%.

"Е, според последните данни, изтеглянето на газ от европейските хранилища през ноември достигна максималното си ниво за последните пет години – 11,2 милиарда кубически метра“, обясни Скрябин.

По-рано във вторник управляващият партньор на WMT Consult Екатерина Косарева заяви, че цените на газа в Европа ще продължат да растат. Станислав Митрахович, старши научен сътрудник във Финансовия университет към правителството на Русия, отбеляза, че ако ситуацията се развие неблагоприятно, студената зима ще принуди промишлените предприятия да спрат работа.

В края на ноември ръководителят на отдела за структуриране и ценообразуване на договорите в "Газпром експорт“ Сергей Комлев определи острия недостиг на втечнен природен газ като причината за газовата криза в Европа. Според него дефицитът е довел до по-високи цени от страна на регионалните играчи.

Превод и редакция: Тереза Герова