"Историческа стъпка към дългосрочно приятелство" - Ердоган посрещна Ал-Шаара в Анкара
©
Държавните глави на двете страни направиха съвместна пресконеференция. На нея Ердоган подчерта подкрепата за запазването на териториалната цялост и интегритет на Сирия.
Той бе категоричен, че турската страна няма да спре да подкрепя Сирия: "Никога не сме изоставяли нашите сирийски братя и сестри, дори в най-трудните времена. Ще продължим да ги подкрепяме в тази нова за тях епоха".
"Нямам съмнение, че нашите братя и сестри сирийци, които категорично вдъхновяват останалите държави от региона със своята устойчивост, ще успеят да изградят на нови своята държава", каза още турският президент.
Ердоган заяви, че Анкара е готова да помогне на Сирия за изграждането на разрушените градове. Той изрази надежда, че ако Сирия ускори своето икономическо развитие, то много от бежанците ще решат да се върнат в родната си страна.
Засилване на двустранното сътрудничество
Двамата лидери дискутираха какви общи действия да предприемат в бъдеще с цел изграждането на сигурност и икономическа стабилност.
Ердоган подчерта напредъка в многостранните отношения и в сектори като търговията, авиацията, енергетиката, здравеопазването и образованието.
Той призова целия мюсюлмански свят да помогне на Сирия. По думите му това ще бъде "от ключово значение".
Борбата с тероризма
Ердоган заяви, че Турция ще подкрепи Сирия в борбата ѝ с терористичните организации, които се намират на нейна територия, визирайки "Ислямска държава" и "Работническата партия на Кюрдистан", която е забранена и в двете държави.
"Действайки солидарно със Сирия, вярвам, че ние напълно ще успеем да установим мир и сигурност в нашия регион, така че да няма повече тероризъм", заяви турският президент.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
САЩ все още не са обсъждали провеждането на избори с Украйна, но ...
17:50 / 04.02.2025
"Ротация и попълнения": Сирски разпореди прехвърлянето на 50 000 ...
17:27 / 04.02.2025
ГЩ на ВСУ: Нанесени са удари по руски команден пункт в Курска обл...
17:08 / 04.02.2025
Ректорският съвет на Белградския университет отказа поканата на В...
16:45 / 04.02.2025
ХАМАС обяви началото на преговорите за втория етап от прекратяван...
16:18 / 04.02.2025
Човекът, който простреля 5 души в училище в Швеция, се е самоубил...
16:10 / 04.02.2025
Актуални теми
Анкета
Не (18456) | 41% | |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (16950) | 37% | |
Да, гледам по традиционен начин (10150) | 22% | |