"Експерт" (Русия): Турция се съсредоточава върху добива на газ в Черно море
© Twitter
"Ако имахме петрол, природен газ и въглища, сега нямаше да сме изправени пред спекулативни и ирационални цени“, каза Донмез по време на среща с репортери в Истанбул.
Министърът отбеляза, че глобалните енергийни инвестиции са се забавили по време на пандемията, а когато имаше бързо възстановяване, имаше недостиг на доставки, като добави, че запасите от природен газ в газовото находище Сакария в Черно море са 540 милиарда кубически метра.
"Искаме да свържем това (производство на газ) с нашата (енергийна) система през първото тримесечие на 2023 г.“, каза Донмез. "През първата година ще бъдат произведени около 3-4 милиарда кубически метра (газ). Ще достигнем максималното ниво от 15-20 милиарда кубически метра през 2026 година. Това ще покрие нуждите от природен газ на всички жилищни сгради в Турция за около 25 години. Тъй като получава собствен газ, делът на скъпия газ (в енергийния баланс на Турция) ще намалее“.
Донмез уточни също, че черноморският природен газ е така нареченият "сладък“ газ и процесът на отделянето му най-вероятно няма да бъде скъп.
Очаква се общата сметка за електроенергия на Турция да достигне 55 милиарда долара тази година, спрямо 10-годишната средна сума от 45 милиарда долара. "Не мисля, че (сметката) ще падне през следващата година“, каза министърът, отбелязвайки рязкото покачване на цените на природния газ, особено в Европа.
През последните години Турция внася около 45 милиарда кубически метра природен газ годишно, което струва на страната около 12 милиарда долара. Русия, Азербайджан и Иран доставят газ за Турция по тръбопроводи. В същото време Катар, Нигерия, Алжир и САЩ задоволяват почти една трета от нуждите на страната от газ чрез доставките на втечнен природен газ.
Общото потребление на природен газ в Турция се очаква да достигне 60 милиарда кубически метра тази година.
Миналата година турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви с големи фанфари, че Анкара е открила в района Кийкьой, турски град, намиращ се близо до границата с България, т.е. в териториалните му води, огромно газово находище. В същото време беше обявено, че това е най-голямата находка на турските геолози и че запасите й възлизат на една трета от трилион кубически метра (320 милиарда кубични метра).
Ердоган подчерта, че черноморският газ ще засили енергийната сигурност на Турция. Той също така изрази надежда, че находището Туна-1 ще произведе първите кубически метри синьо гориво през 2023 г. Тези думи на турския лидер предизвикаха големи съмнения сред специалистите, защото разработването на големи находища, намиращи се в морето, отнема много време и струва милиарди долари.
Превод и редакция: Иван Христов