НАТО покани Русия за нов кръг от преговори, за да "намери дипломатически път напред“, каза генералният секретар на Алианса, цитиран от "Анадолската агенция“

"Тази сутрин изпратих писмо до външния министър (Сергей) Лавров, като повторих поканата си към Русия да продължим диалога си в серия от срещи в Съвета НАТО-Русия за намиране на дипломатически път напред“, каза Йенс Столтенберг в рамките на съвместна пресконференция с британския премиер Борис Джонсън след срещата им.

Той потвърди готовността на НАТО да разгледа руските опасения и да обсъди европейската сигурност, но подчерта, че НАТО няма да направи компромис с основните си принципи.

Той обясни, че НАТО е предложило взаимни информации за учения и ядрена политика, начини за повишаване на прозрачността и намаляване на рисковете във военните дейности и работа за намаляване на космическите и кибер заплахите.

Столтенберг предупреди, че европейската сигурност е изправена пред "опасен момент“, тъй като "броят на руските сили нараства“.

"Времето за предупреждение за евентуална атака намалява“, каза той, обяснявайки, че освен 100 000 войници, струпани с възможности във и около Украйна (НАТО счита Крим за част от Украйна-бел.ред.), Русия е разположила най-големите сили в Беларус след края на Студената война.

Той подчерта, че Русия има избор между дипломатическо решение и конфронтация, но във втория случай "ще платят висока цена, ще има икономически санкции, ще има засилено военно присъствие на НАТО на изток“.

Столтенберг добави, че НАТО обмисля да засили позицията си в източната част на алианса чрез разполагане на бойни групи в Румъния и Черноморския регион, подобно на тези в Полша и Балтийския регион.

Миналия месец НАТО отхвърли руските искания за изтегляне на войските и оръжията си от Източна Европа и за спиране на трансатлантическата интеграция на Украйна в официалния си отговор на проектодоговорите, които Русия предаде на НАТО и САЩ миналия декември.

Военният алианс също така предложи да се възстановят съответните офиси в Москва и Брюксел и призова Русия да започне преговори за контрол на въоръженията.

САЩ, със своите европейски съюзници, обвиниха Русия, че е подготвила почвата за инвазия в Украйна, след като е съсредоточила повече от 100 000 войници и значителна артилерия и танкове на границата с тази страна.

В допълнение към това най-малко 30 000 руски войници в момента участват в съвместни военни учения в Беларус.

Москва отрече да се подготвя за военна офанзива и заяви, че нейните войски са край украинската граница и Беларус за редовни учения.

Превод и редакция: Юлиян Марков