За първи път прясна вода се появява на повърхността на Земята преди около четири милиарда години – с 500 милиона години по-рано, отколкото се смяташе досега. Това се казва в изследване, публикувано в научното списание Nature, съобщава ScienceAlert.

Учените са изследвали изотопите на кислорода, запазени в древни минерали, открити в Западна Австралия. Там, сред хълмовете на Джак Хилс, се намират най-старите материали от земната кора - те вече са на 4,4 милиарда години.

Днес това място е много сухо и пустинно, но учените са открили потвърждение, че някога тук е валяло обилно. Доказателствата са запазени в кристали циркон, образували се в самото начало на историята на Земята.

"Открихме много леки изотопи в кристалите на циркон, които показват, че преди четири милиарда години на Земята е имало прясна вода“, казва геологът Хамед Гамалелдин от Университета "Къртин“ в Австралия.

Учените анализирали тези малки зрънца циркон, за да определят какви кислородни изотопи има в магмата, от която са се образували. Оказало се, че тези циркони имат толкова леки изотопи, които могат да се образуват само под въздействието на прясна вода.

"Това откритие оспорва теорията, че преди четири милиарда години цялата Земя е била покрита с океан. Оказва се, че сушата и прясната вода са се появили много по-рано, отколкото предполагахме“, отбелязват учените.

Това откритие е важно за разбирането на това как се е зародил животът на Земята. Преди се смяташе, че първите живи организми са се появили на планетата преди около 3,5 милиарда години, но сега се оказа, че условията за живот тук може да са възникнали много по-рано.

Тези нови данни подкрепят теорията за "студената ранна Земя“, според която планетата е била достатъчно хладна малко след формирането си, за да поддържа повърхностните води и океаните.

"Това откритие е значителна стъпка напред в нашето разбиране за ранната история на Земята и отваря нови възможности за изследване на произхода на живота“, уверен е геологът Хюго Олиерук от университета "Къртин“.