Украинският президент Володимир Зеленски заяви в събота, че изключването на страната му от преговорите между САЩ и Русия за войната в Украйна би било "много опасно“ и поиска повече дискусии между Киев и Вашингтон за разработване на план за прекратяване на огъня. В интервю за Associated Press Зеленски заявява, че Русия не желае да участва в преговори за прекратяване на огъня или да обсъжда каквито и да било отстъпки, които Кремъл тълкува като загуба в момент, когато нейните войски имат предимство на бойното поле.

Зеленски подчертава, че президентът на САЩ Доналд Тръмп би могъл да накара руския президент Владимир Путин да седне на масата за преговори със заплахата от санкции, насочени срещу енергийната и банковата система на Русия, както и с продължаващата подкрепа за украинската армия.

"Мисля, че това са най-близките и най-важни стъпки", заявява той в интервюто в украинската столица Киев.

Изказванията на Зеленски последваха коментарите на Тръмп от петък, който заяви, че американски и руски официални лица "вече говорят“ за прекратяване на войната. Тръмп заяви, че администрацията му е провела "много сериозни" разговори с Русия, но не даде подробности.

"Те могат да си имат свои собствени отношения, но да говорят за Украйна без нас - това е опасно за всички", посочва Зеленски.

Той съобщава, че екипът му е в контакт с администрацията на Тръмп, но тези дискусии са на "общо ниво" и смята, че скоро ще се проведат лични срещи за разработване на по-подробни споразумения.

"Трябва да работим повече по този въпрос", коментира той, като добавя, че Тръмп разбираемо изглежда е съсредоточен върху вътрешните въпроси през първите седмици след встъпването си в длъжност.

Близо тригодишната война в Украйна е на кръстопът. Тръмп обеща да сложи край на сраженията в рамките на шест месеца след встъпването си в длъжност, но двете страни са далеч една от друга и не е ясно как ще се оформи споразумение за прекратяване на огъня. Междувременно Русия продължава да постига бавни, но стабилни успехи по фронта, а украинските сили изпитват остър недостиг на човешки ресурси.

Повечето украинци искат прекъсване на бойните действия, за да възстановят живота си. Страната е изправена пред почти ежедневни руски атаки срещу домове, а ударите по енергийните системи потопиха цели градове в мрак.

Милиони украинци са разселени и не могат да се върнат по домовете си, след като огромни територии в източната част на страната са превърнати в руини. Близо една пета от Украйна вече е окупирана от Русия. В тези райони назначените от Москва власти бързо заличават всякакъв намек за украинска идентичност.

С връщането на Тръмп в Белия дом отношенията на Украйна със САЩ, нейният най-голям и важен съюзник, също са в критична точка.

В първия си телефонен разговор с Тръмп по време на президентската кампания, казва Зеленски, двамата са се съгласили, че ако Тръмп спечели, ще се срещнат, за да обсъдят стъпките, необходими за прекратяване на войната. Но планираното посещение на пратеника на Тръмп за Украйна Кийт Келог бе отложено "по правни причини", припомня Зеленски. Това бе последвано от внезапно замразяване на чуждестранната помощ, което на практика накара украинските организации да спрат проектите си.

"Смятам, че на първо място (трябва) да проведем среща с него и това е важно. И това, между другото, е нещо, което всички в Европа искат", посочва Зеленски, визирайки "общата визия за бърз край на войната".

След разговора с Тръмп "трябва да преминем към някакъв формат на разговор с руснаците. И аз бих искал да видя Съединените американски щати, Украйна и руснаците на масата за преговори. ... И, ако трябва да бъда честен, гласът на Европейския съюз също трябва да бъде там. Мисля, че това би било справедливо и ефективно. Но как ще се получи? Не знам".

Зеленски предупреждава да не се позволява на Путин да поеме "контрола" над войната - очевидна препратка към многократните заплахи на Русия за ескалация по време на управлението на президента Джо Байдън.

Без гаранции за сигурност от страна на съюзниците на Украйна, допълва Зеленски, всяка сделка, сключена с Русия, ще послужи само като предвестник на бъдеща агресия. Членството в алианса на НАТО - отдавнашно желание на Киев, което Москва категорично отхвърля - все още е основният избор на Зеленски.

Членството в НАТО е "най-евтиният“ вариант за съюзниците на Украйна, а освен това ще укрепи Тръмп в геополитически план, смята Зеленски.

"Наистина вярвам, че това са най-евтините гаранции за сигурност, които Украйна може да получи, най-евтините за всички“, заявява той.

"Това ще бъде сигнал, че не Русия решава кой да бъде в НАТО и кой не, а Съединените американски щати решават. Смятам, че това е голяма победа за Тръмп“, допълва той, очевидно апелирайки към склонността на президента към победители и бизнес сделки.

Освен това, според Зеленски, 800-хилядната армия на Украйна би била бонус за алианса, особено ако Тръмп се стреми да върне у дома американските войски, които са разположени в чужбина.

Другите предложения за гаранции за сигурност трябва да бъдат подкрепени с достатъчно оръжия от САЩ и Европа, както и с подкрепа за Киев да развие собствената си отбранителна индустрия, посочва той.

Зеленски коментира, че френското предложение за разполагане на европейски сили в Украйна, които да действат като възпиращ фактор срещу руската агресия, се оформя, но изразява скептицизъм, като посочва, че остават много въпроси относно структурата на командване и контрол, броя на войските и техните позиции. Въпросът е бил повдигнат от френския президент Еманюел Макрон и пред Тръмп, допълва той.

"В присъствието на двамата лидери казах, че се интересуваме от това като част от гаранцията за сигурност, но не и като единствена гаранция за безопасност“, заявява той. "Това не е достатъчно".

Той добавя: "Представете си, че има контингент. Въпросът е кой отговаря за това? Кой е главният? Какво ще правят те, ако има руски удари? Ракети, десантиране, атака откъм морето, пресичане на сухопътната граница, настъпление. Какво ще направят? Какви са техните пълномощия?"

Запитан дали е задал тези въпроси директно на Макрон, той се усмихва и казва: "Не, не: "Все още сме в процес на този диалог".

След изявлението на държавния секретар на САЩ Марко Рубио, че войната е върнала Украйна със 100 години назад, Зеленски призова Рубио да посети Украйна.

Рубио "трябва да дойде в Украйна, на първо място, за да види какво е направила Русия", отбелязва украинският президент. "Но също така да види какво е направил украинският народ, какво е успял да направи за сигурността на Украйна и света, както казах, и просто да поговори с тези хора".