Президентът на Украйна Володимир Зеленски подписа закона за националните малцинства. Според информацията на сайта на Върховната Рада законопроект № 8224 е върнат в парламента с подписа на държавния глава в четвъртък, 29 декември. Приемането на този закон е едно от условията за започване на преговорите за присъединяване на Украйна към ЕС.

Според текста на законопроекта, публикуван на уебсайта на парламента, представителите на националните малцинства в Украйна имат право на самоидентификация, свобода на обществени сдружения и мирни събрания, свобода на изразяване на възгледи и убеждения, мисъл, слово, съвест и религия, участие в политическия, икономическия и социалния живот, запазване на културната идентичност.

Документът гарантира и правото на свободно използване на езика на националните малцинства в личния и обществения живот, в устна и писмена форма "доколкото това не противоречи на закона“. В същото време законът изрично разписва забрана за "популяризиране и пропаганда" на Русия и действията на нейните държавници и органи, "които създават положителен образ".

Законът изисква правителството да предприеме мерки в рамките на шест месеца за привеждане на цялата нормативна уредба в съответствие с този документ, осигурявайки влизането му в сила. Освен това законът изисква утвърждаване на държавна целева програма "за осигуряване на развитието на единството в многообразието на националните малцинства за 5-10 години".

Според последното преброяване на населението на Украйна, проведено през 2001 г., представителите на националните малцинства са 22,18% от населението на страната. Най-голямата етническа група са руснаците, които са 17,3%.

През последните години в Украйна бяха приети редица закони за образованието и държавния език, които бяха насочени към изтласкването на езиците на националните малцинства от обществения живот. Законите са насочени предимно срещу руския език, но нарушават и правата на други национални малцинства, като лишават по-специално етническите унгарци и представители на други нации от получаване на образование на родния си език. Парламентите на Румъния, България и Унгария се оплакаха от нарушаване на правата на националните общности в Украйна. Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) през 2017 г. прие резолюция с препоръка за преразглеждане на закона за украинизация на образованието. Необходимостта от защита на националните малцинства беше многократно посочвана на Киев от Венецианската комисия.