"След преврата в Нигер, в трета страна в региона на Южен Сахел от 2020 г. Насам беше извършен военен преврат, в рамките на който Франция беше категорично заклеймена. Ситуация, от която се възползва Русия, която води усилена пропаганда на място. Но по-конкретно, защо тази страна, ръководена от Владимир Путин, се харесва на страните от Сахел?“ – коментира френското радио Europe1 в материал, представен без редакторска намеса от "Фокус“.

"Долу Франция“, "Да живее Путин“. Това е един от познатите лозунги на демонстрациите в подкрепа на пучистите в Нигер. След Мали и Буркина Фасо, Нигер е третата страна в региона на Южен Сахел, която преживя военен преврат от 2020 г. насам. Всеки път присъствието на Франция се заклеймява. Ситуацията се развива в полза на Русия, която води интензивна пропаганда на място. Но защо тази страна съблазнява страните от Сахел? Темата коментира Каролин Руси, изследователски директор в IRIS и специалист по въпросите на сигурността и отбраната в Сахел.

Прекъсване на връзката и дълбоко неразбиране с мюсюлмански страни

Според нея има два елемента, които трябва да бъдат подчертани. "Това е въпросът за ценностите, по който ние сме напълно разединени и на различни планети  с мюсюлманските страни. Владимир Путин се явява като силен лидер, който защитава семейните ценности в контрапункт на ценностите, които се защитават на Запад, смятани за упадъчни“, подчертава Каролайн Руси пред микрофона на Europe1. Друга точка, която трябва да се отбележи на военно ниво, Русия и Вагнер изглеждат по-ефективни от французите и операция Бархан“.

"Преди да направят операция, те са длъжни да направят проверки, да знаят дали има жени и деца, за да не стават гафове. А на тези Вагнер, не им трябва контрапроверка", уверява специалистът по сигурност и отбрана. проблеми в Сахел. За изследователския директор в IRIS правата на човека не се притесняват, особено когато заплахата отпред е терористична. "И това е приятно, защото всъщност ние сме във война. И те имат впечатлението, че ние (Франция) не сме във война“, заключава тя.

За изследователския директор в IRIS никой не го е грижа за човешките права, особено когато заплахата отпред е терористична. "И това се харесва, защото се води истинска война. А те имат впечатлението, че ние (Франция) не сме във война“, заключава тя.