Емблематичната "Света София“ в Истанбул ще бъде подложена на обширна реставрация, за да се запази структурната й цялост, съобщава турският вестник Hurriyet, като допълва, че дейностите предвиждат дори демонтиране на купола й.

Тъкмо увреждането на оловното покритие на купола и циментовите материали налагат предприемането на съответните мерки, пояснява Ахмет Гюлек, член на научния комитет, занимаващ се с проекта.

Екипът планира да използва техники и материали от османската епоха, въпреки че критиците поставят под съмнение тяхното значение с оглед византийския произход на паметника.

Реставрацията трябва да започне през пролетта, като се издигне временен покрив, за да може да се работи целогодишно. Проектът включва ремонт на купола и други конструктивни елементи. Длъжностните лица се стремят да запазят "Света София“ достъпна както за посетители, така и за поклонници по време на процеса.

Построена през 537 г. сл. н. е. от византийския император Юстиниан I, "Света София“ първоначално е служила като християнска катедрала и символ на византийската архитектура. Тя е превърната в джамия след падането на града под османска власт през 1453 година. През 1935 година е обявена за музей,  а само преди няколко години бе възстановен статутът й на джамия, като отново остава отворена за посетители.