Залужни пред CNN: Концепцията за воденето на война се е променила
©
Валерий Залужни изразява собственото си виждане за важните промени в подходите за водене на война и определя основните задачи за текущата година пред въоръжените сили на Украйна.
"Втората световна война приключи преди почти 80 години, но нейното наследство в определянето на стратегическата визия за войната продължава и до днес. Какъвто и забележителен напредък да има в областта на авиацията, ракетните технологии и космическите средства например, концепцията за победа остава непроменена: унищожаване на врага и завземане или освобождаване на територия", коментира Залужни.
"И все пак всяка война е уникална", допълва той.
"И според мен няма по-голямо предизвикателство пред военния командир от това да разбере, навреме, как всяка война се оформя по различен начин. На първо място, от технологичния прогрес, който определя развитието на оръжията и оборудването. И, второ, от политическите условия в страната и чужбина, както и от икономическата среда", подчертава Залужни.
'Победата се нуждае от уникална стратегия и следва уникална логика. Вече е добре известно, че основен двигател на тази война е разработването на безпилотни оръжейни системи. Те се разпространяват със спиращо дъха темпо, а обхватът на техните приложения става все по-широк", смята главнокомандващият.
"От решаващо значение е, че именно тези безпилотни системи, като дроновете, заедно с други видове модерни оръжия, предоставят най-добрия начин за Украйна да избегне въвличането в позиционна война, в която нямаме предимство. Но макар че овладяването на тези технологии е от ключово значение, то не е единственият фактор, който оказва влияние върху настоящата стратегия. Трябва да се борим с ограничаване на военната подкрепа от страна на ключови съюзници, които се борят със собственото си политическо напрежение", заявява Залужни.
"Запасите на нашите партньори от ракети, прехващачи за противовъздушна отбрана и боеприпаси за артилерията се изчерпват поради интензивността на военните действия в Украйна, но също така и поради глобалния недостиг на горивни заряди", допълва той.
"Русия, отчитайки как събитията в Близкия изток отвличат вниманието на международната общност, може да се опита да провокира нови конфликти на други места", смята Залужни.
"Слабостта на режима на международните санкции означава, че Русия, в партньорство с някои други страни, все още е в състояние да разгърне своя военнопромишлен комплекс в преследване на война на изтощение срещу нас.
Трябва да признаем значителното предимство, с което се ползва врагът при мобилизирането на човешки ресурси, и как това се съпоставя с неспособността на държавните институции в Украйна да подобрят числеността на личния състав на нашите въоръжени сили без използването на непопулярни мерки".
'Оставаме затруднени от несъвършенствата на нормативната уредба в нашата страна, както и от частичната монополизация на отбранителната индустрия", допълва Залужни.
"И накрая, продължаваме да сме затруднени от несъвършенствата на регулаторната рамка в нашата страна, както и от частичната монополизация на отбранителната индустрия. Това води до затруднения в производството, например на боеприпаси, които допълнително задълбочават зависимостта на Украйна от доставките от нейните съюзници", смята той.
"Нашият боен опит, особено от 2022 г. насам, е уникален, но в интерес на победата трябва постоянно да намираме нови начини и нови способности, които да ни помогнат да спечелим предимство пред врага".
"Може би приоритет номер едно тук е овладяването на цял арсенал от (сравнително) евтини, модерни и високоефективни безпилотни летателни апарати и други технологични средства. Такива средства вече позволяват на командирите да наблюдават ситуацията на бойното поле в реално време, денем и нощем и при всякакви метеорологични условия", посчва Залужни.
"Но не само това. Те предоставят разузнавателна информация в реално време, позволяваща регулиране на огъня денонощно, без пауза, което ни дава възможност да нанасяме високоточни удари по вражески цели в предни позиции и в дълбочина".
"Накратко, това не означава нищо друго освен цялостно препроектиране на операциите на бойното поле - и изоставяне на остарялото, стереотипно мислене", смята той.
"Новите операции могат да включват създаване на дигитални полета, радиоелектронен контрол на средата или комбинирана операция с използване на атакуващи дронове и кибер средства. Такива операции ще бъдат координирани и провеждани в рамките на единна концепция и план", посочва Залужни.
"От решаващо значение е, че целта не винаги ще бъде насочена единствено към борбата. Може да се търси намаляване на икономическите възможности на противника, изолиране или изтощаване. Нападателните операции могат да имат психологически цели. Въпреки това засега приоритет остава подобряването на ситуацията на бойното поле", коментира още той.
"И тук технологиите имат несъмнено превъзходство над традициите. Дистанционното управление на тези средства означава по-малък брой войници, които са в опасност, като по този начин се намалява нивото на човешките загуби.
Това дава възможност да се намали (макар и със сигурност да не се премахне) зависимостта от тежката материална част при изпълнение на бойни задачи и цялостното водене на военни действия. И открива възможност за нанасяне на внезапни масирани удари по обекти от критичната инфраструктура и комуникационни центрове, без да се използват скъпи ракети или пилотирани апарати", посочва Залужни.
"С течение на времето ще станат ясни и други предимства, макар че, разбира се, врагът през цялото време ще търси начини да се защити от такива операции и да изземе или възстанови инициативата.
Така че системите за отбрана също се нуждаят от постоянно усъвършенстване, както и мерките за противодействие, насочени към използването на нови технологии от страна на врага", допълва главнокомандващият.
"Предизвикателството пред нашите въоръжени сили не може да бъде подценявано", подчертава Залужни.
"Това е създаването на напълно нова държавна система за технологично превъоръжаване. Като се има предвид всичко, което се случва в момента, смятаме, че създаването на такава система може да се осъществи за пет месеца.
Нашите партньори са на същото мнение", отбелязва той.
"Това време ще бъде изразходвано за създаване на подходяща организационна структура, попълване и оборудване на длъжности, осигуряване на обучение и подкрепа, изграждане на поддържаща инфраструктура и логистика и разработване на доктринална рамка".
"В заключение, през 2024 г. трябва да съсредоточим основните си усилия в три области. Създаване на система за осигуряване на въоръжените ни сили с високотехнологични средства.
Въвеждане на нова философия за обучение и водене на война, която отчита ограниченията в средствата и начина, по който те могат да бъдат използвани.
И овладяване на нови бойни способности във възможно най-кратък срок.
Ние вече притежаваме способности за елиминиране на врага и за осигуряване на съществуването на държавността.
Нашата цел трябва да бъде да се възползваме от момента - максимално да натрупаме най-новите бойни способности, което ще ни позволи да отделяме по-малко ресурси за нанасяне на максимални щети на врага, да прекратим агресията и да защитим Украйна от нея в бъдеще", заявява в заключение Валерий Залужни.