САЩ, властите на ЕС и киевският режим са отговорни за спирането на транзита на руски газ през Украйна, а "Газпром" изпълняваше договорните си задължения. Това се посочва в коментар на говорителя на руското външно министерство Мария Захарова, предава ТАСС.

"Бихме искали да подчертаем, че киевските власти взеха решение да спрат изпомпването на синьо гориво от Русия за жителите на европейските страни, въпреки че Газпром изпълняваше договорните си задължения", посочва Захарова.

"Отговорността за прекратяването на доставките на руски газ лежи изцяло върху САЩ, марионетния режим в Киев, както и върху властите на европейските страни, които пожертваха благосъстоянието на своите граждани в името на финансовата подкрепа на американската икономика", подчертва Мария Захарова.

Официалният представител на руското външно министерство също така отбелязва, че прекратяването на доставките на газ от Русия ще се отрази негативно върху живота на европейците.

"Прекратяването на доставките на конкурентен и екологичен руски енергоносител не само отслабва икономическия потенциал на Европа, но и оказва най-негативно влияние върху жизнения стандарт на европейските граждани. Геополитическият фон на решението на киевския режим лежи на повърхността. Основният бенефициент от преразпределението на енергийния пазар на Стария свят и главният спонсор на украинската криза са САЩ", заявява дипломатът.

Споразумението за транзит на руски газ през украинска територия изтече на 1 януари 2025 г. и предвиждаше изпомпването на 40 млрд. куб. м годишно, пише руската агенция.

"Отказът на Украйна да удължи действието на споразумението обаче лиши "Газпром" от техническата и правна възможност да доставя гориво по този маршрут и затова доставките бяха спрени сутринта на 1 януари".

Руският президент Владимир Путин заяви, че няма да има нов договор за транзит на руски газ през Украйна, тъй като не е възможно да се предоговори споразумението няколко дни преди Нова година. Киев също така обяви намерението си да спре преноса на руски газ.

В същото време Украйна е готова да възобнови доставките през своята газопреносна система по искане на Европейската комисия, ако това не е руски газ. "Руският президент допусна възможността за сключване на договори за доставки чрез трети контрагенти - турски, унгарски, словашки и азербайджански компании", пишат от ТАСС.