За първи път от 2022 г. насам Украйна може да има танково предимство пред Русия
©
"Нашите танкове могат да действат само от закрити позиции", оплаква се един руски блогър в дълъг текст, преведен от естонския анализатор WarTranslated.
Ограничени до стрелба от маскирани позиции на километри зад фронтовата линия, руските танкове са по същество неточни гаубици - и не са водещите бойни машини за атака, както са предвиждали техните конструктори.
За разлика от тях украинските танкове действат "по-свободно", твърди блогърът.
Всичко се свежда до безпилотни самолети, както често се случва във война, в която все повече доминират роботизирани системи от всякакъв вид. "Противникът е постигнал достатъчен мащаб и разнообразие на своите безпилотни летателни апарати и е усъвършенствал тактиката си за тяхното използване", обяснява блогърът.
Навсякъде по протежение на фронтовата линия, където украинците са успели да разположат две групи безпилотни самолети с размер на рота, всяка от които разполага с няколко десетки оператори, руските танкове "просто не достигат до линията за започване на атака", според блогъра. Те биват прогонвани с дронове на километри зад линията на съприкосновение.
Украинските танкове се радват на по-безопасно въздушно пространство, твърди блогърът. "Нашите операции с дронове са много по-слаби" поради интензивното украинско радиозаглушаване и лошия качествен контрол при производството на дронове, надзираван от "корумпирани кремълски бюрократи".
Така че украинските танкове могат да се придвижват чак до линията на съприкосновение, за да атакуват директно руските сили с оръдията и картечниците си. За руснаците единственото спасение са богатите им запаси от противотанкови управляеми ракети, пише блогърът.
Предполагаемото танково предимство на украинците, докато войната в по-широк план наближава четвъртата си година, представлява обрат от 2022 г. насам. Тогава украинските бригади "рядко използваха пряк огън с танкове" поради огромното предимство на Русия в артилерията и въздушните сили. Малките дронове и смутителите на безпилотни летателни апарати все още не бяха преобразили бойното поле и не бяха наклонили танковото предимство към Украйна.
Изключението от тази предполагаема нова динамика е в Курска област в Западна Русия, където силни украински сили се борят да запазят контрола си върху 647 кв. км руска земя, която завзеха през август. Кремъл е снабдил своите полкове и бригади в Курск с най-добрите оптични дронове, които се контролират чрез сигнали, преминаващи по тънки кабели - и не могат да бъдат заглушени с традиционни средства.
Руските фиброоптични дронове помогнаха да се притъпи украинската атака по северния край на Курския залив на 5 януари т.г. Има много свидетелства за това как новите дронове, които не могат да бъдат заглушени, поразяват украински танкове, включително най-добрите американски M-1 Abrams и германски Leopard 2.
Но Кремъл доставя новите безпилотни самолети само в "приоритетни сектори“, включително Курск, обяснява блогърът. Това оставя частите в другите сектори да се задоволяват с безпилотни самолети, които често не работят, а когато работят, веднага биват спирани от украинските смущения.
С напредването на войната предимството на украинските дронове се превърна в предимство на танковете. Руските противотанкови ракети притъпяват това предимство, но основната причина, поради която украинците не могат да използват бронираното си предимство, за да оттеглят последните руски успехи, може да бъде постоянният недостиг на пехота. "Макар да нямат достатъчно пехота, за да задържат големи територии, те остават страшен противник", предупреждава блогърът.