За недостиг на храни през зимата предупреждават търговци и предвиждат повишаване на цените
©
Copa-Cogeca - съюзът на фермерите в ЕС, както и FoodDrink Europe и PFP - две от големите асоциации на производители на храни, заявиха, че техните членове вече са започнали да затварят предприятия и да намаляват производството си, като поискаха хранителната верига да бъде изключена от всякакви европейски планове за нормиране на енергията.
"Последните увеличения на цените на енергията, особено на природния газ и електроенергията, застрашават непрекъснатостта на производствените цикли в хранително-вкусовата промишленост и следователно способността да се продължи доставката на основни селскостопански стоки, хранителни продукти и фуражни суровини", се казва в изявление преди извънредната среща на министрите на енергетиката на ЕС в Брюксел.
Цените на енергията скочиха тази година заради войната в Украйна, като Русия намали газовите потоци към континента в отговор на санкциите. Това породи опасения за ограничаване на потреблението на енергия, когато търсенето се увеличи през студените месеци.
Пека Песонен, генерален секретар на Copa-Cogeca, заяви, че тази зима европейските купувачи ще се сблъскат с още по-високи цени и недостиг на много плодове и зеленчуци.
"Това е нещо, което не сме виждали досега", каза той. "Никой не е очаквал, че това ще се случи и ще има толкова широки последици."
Енергията се използва в цялото производство на храни - от торенето до прибирането на реколтата и охлаждането. Песонен обясни, че млекопреработвателната и хлебопроизводствената промишленост са особено засегнати от повишаването на цените, тъй като пастьоризацията и процесът на производство на мляко на прах са енергоемки.
По данни на Европейската комисия цените на маслото в ЕС са се повишили с 80 % през годината до юли, на сухото мляко - с над 50 %, а на говеждото месо - с 28 %. Но фермерите твърдят, че разходите нарастват все по-бързо.
Много производители на плодове и зеленчуци вече намаляват насажденията за следващата реколта, като някои от тях твърдят, че по-високите разходи за поддръжка на оранжериите им надхвърлят парите, които биха могли да спечелят.
Най-големият производител на домати в Швеция, Nordic Greens, заяви, че няма да засажда зимна реколта, тъй като не може да си позволи електроенергия. Оранжериите в Нидерландия, вторият по размер износител на селскостопанска продукция в света след САЩ, също няма да се използват.
Тези, които отглеждат на открито, планират да произвеждат по-малко, защото не могат да си позволят да охлаждат продуктите си и да удължават срока им на годност. Белгийските производители на ябълки, например, биха имали много по-кратък сезон, без да могат да съхраняват плодовете си.
"Ще имаме по-голяма сезонност, като някои продукти няма да са налични или ще са много скъпи", каза Песонен.
Министрите на енергетиката ще обсъдят предложението на Европейската комисия държавите членки да налагат извънредни данъци на компаниите за електроенергия, използващи газ, и на производителите на изкопаеми горива. Но приходите вероятно ще бъдат използвани за подпомагане на домакинствата да плащат сметките си, а не на предприятията.
В Обединеното кралство новият министър-председател Лиз Тръс обеща 100 млрд. паунда за ограничаване на сметките на потребителите и предприятията.
Реколтата през 2022 г. от културите, отглеждани в отопляеми оранжерии във Великобритания, като краставици и чушки, ще бъде по-малко от половината от нормата заради високите цени на енергията.
Културите, които се отглеждат, ще бъдат значително по-скъпи. "Сега гледаме към краставица за 1 паунд. Преди беше 60 пенса", казват от бранша.