Противопехотните мини, вид оръжие, което е забранено в големи части на света, може да се завърне отново в Европа, пише ZDF.

От 1997 година 164 държави са се ангажирали чрез Отавското споразумение да не използват, притежават или произвеждат повечетакива оръжия. Това прави Отавската конвенция еднин от най-успешните международни договори за контрол на въоръженията. Други видове мини, като например, тези срещу танковете, не са забранени.

Във вторник министър-председателят на Финландия Петери Орпо обяви оттеглянето на страната си от международния договор, забраняващ противопехотните мини, така нареченото Отавско споразумение. Полша и балтийските държави вече обявиха подобни стъпки в средата на март.

Какво представляват противопехотните мини?

Противопехотните мини са малки мини, тип капани, които са предназначени основно да навредят на хората поради тяхната разрушителна сила и ефективен радиус. Подобно на други видове мини, те могат да бъдат разпределени индивидуално или на големи разстояния и в големи количества. Обезвредяването им отнема време и минираните зони могат да останат опасни десетилетия наред поради неексплодирали бомби. Автоматичните обезвреждащи устройства не осигуряват такава перфектна защита.

Противопехотните мини са спорни за използването си, защото често причиняват тежки наранявания на крайниците, водещи до ампутации. Малките противопехотни мини често не се разпознават и именно затова се смятата за толкова опасни за човек.

Планвете на Полша, Финландия и балтийските страни за противопехотните мини

Все още не е решено окончателно кога Финландия, Полша и балтийските държави ефективно ще се оттеглят от споразумението. Стъпката все още не е завършена. Рафаел Лос, военен експерт в Европейския съвет за външни отношения, твърдо очаква това:

''Закупуването на противопехотни мини вероятно е само въпрос на време'', категоричен е Рафаел Лос.

''Използването на противопехотни мини на източния фланг засяга не само финландците, поляците и балтииците, но и онези сили на НАТО като Германия, които биха се сражавали там като съюзници. Дори самите те да не използват такива мини. Следователно операцията винаги трябва да бъде координирана в рамките на НАТО, подчертава Лос.

Русия използва и противопехотни мини в голям мащаб във войната с Украйна, посочва военния експерт.

Все още има практически препятствия преди противопехотните мини да могат действително да бъдат използвани, тъй като Споразумението от Отава също забранява разработването, производството и търговията с такива оръжия. С изключение на САЩ, всички държави от НАТО са договорни партньори - така че броят на възможните доставчици е ограничен.

Военно предназначение на противопехотните мини?

Балтийските държави бяха под съветска окупация в продължение на десетилетия. И дори сега те са особено географски уязвими. Литовската столица Вилнюс е само на 30 километра от беларуската граница и руски войски, разположени наблизо.

С бързо настъпление Русия може също така да окупира 65-километровата пропаст Сувалки между Полша и Литва и по този начин да отреже Балтика от останалата територия на НАТО. Руските въоръжени сили се обучават за подобно нападение от години, а европейските органи за сигурност смятат, че това е възможно в рамките на няколко години.

Военното използване на противопехотни мини е основно за предотвратяване и забавяне на атаки от пехота, обяснява Лос.

"В Украйна Русия хвърля вълна след вълна от пехота срещу украинските отбранителни линии, последователно набирайки позиции – на огромна цена –. Противопехотните мини могат да помогнат да се предотврати превземането на отбранителните позиции от маси.“

Руското настъпление трябва да бъде задържано, докато не пристигнат подкрепления от останалата част от зоната на съюза. За тази цел балтийските държави укрепват външните си граници с така наречената "Балтийска отбранителна линия“, мрежа от бункери и противотанкови бариери. Противопехотните мини ще бъдат използвани тук при спешност.

Държави от НАТО които мислят по друг начин?

В момента НАТО оставя на всяка страна членка да реши дали иска да използва противопехотни мини.

''В Швеция някои политици обсъждат оттегляне от конвенцията, което ще и даде право да използва мините. Засега обаче не до интензитета, който наскоро беше наблюдаван в балтийските държави, Финландия или Полша. Повечето други държави от НАТО се придържат към договора'', посочва военният експерт.

Според Лос в момента, с оглед на поуките от войната в Украйна, в НАТО се извършва преосмисляне.

"Става въпрос за конфронтация с Русия, която не се чувства обвързана с договори и ангажименти и е готова да  преследва геополитически интереси с най-бруталната военна сила. За НАТО това означава: по-малко съвместна сигурност чрез разоръжаване, повече възпиране чрез военна отбранителна способност и готовност.“ Съобщението за противопехотните мини следва други западни проекти за въоръжение, катокасетечни боеприпаси и ракети със среден обсег.

Последици за страните напуснали Отавска конвенция

Едва ли някое друго споразумение за разоръжаване, което е било толкова успешно в световен мащаб, колкото това срещу противопехотните мини. Предстоящото оттегляне на важни европейски държави е пречка за много усилия за разоръжаване от 90-те години. В известен смисъл часовникът е върнат назад във времето на Студената война.

"Всяко оттегляне от Отавската конвенция отслабва международната забрана на противопехотните мини, чиято забрана беше търсена с причина“, казва Лос.

Това също прави по-трудно да се попречи на други държави по света да използват такива оръжия.

Федералното правителство се придържа към забраната независимо от решението на съюзниците от НАТО. Но зад кулиситена правителството има разбиране относно решението за използване на подобни забранени оръжия.

"С оглед на руската агресивна война е разбираемо, че въпросът за ефективните отбранителни мерки е по-спешен от всякога, особено в Полша и балтийските държави“, заявяват дипломати пред ZDFheute.