Япония започва да изхвърля радиоактивна вода от АЕЦ "Фукушима" в Тихия океан от 24 август

©
Планът, одобрен преди две години от японското правителство като ключов за извеждането от експлоатация на централата, управлявана от Tokyo Electric Power Company (Tepco), също беше изправен пред критики от местни риболовни групи, които се страхуват от увреждане на репутацията и заплаха за техните поминък.
"Помолих Tepco бързо да се подготви за изпускането на водата в съответствие с плана, одобрен от Органа за ядрено регулиране, и очаквам изпускането на водата да започне на 24 август, ако метеорологичните условия позволяват“, заяви министър-председателят Фумио Кишида във вторник сутринта.
Съобщението идва ден след като правителството заяви, че е спечелило "известна степен на разбиране“ от страна на риболовната индустрия относно изпускането на водата, въпреки че една риболовна група твърди, че все още се страхува, че щетите върху репутацията ще съсипят поминъка.
"Обещавам, че ще поемем цялата отговорност да гарантираме, че риболовната индустрия може да продължи да изкарва прехраната си, дори това да отнеме десетилетия“, заяви Кишида в понеделник.
Японските власти твърдят, че изпускането на вода е безопасно. Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), ядреният надзорен орган на ООН, даде зелена светлина на плана през юли, заявявайки, че той отговаря на международните стандарти и че въздействието, което ще има върху хората и околната среда, е "незначително“.
СКЕПТИЦЪМ В ЧУЖБИНА
Някои съседни страни изразиха скептицизъм относно безопасността на плана, като Пекин се очертава като най-големият критик. Говорителят на външното министерство Уан Уенбин каза през юли, че Япония е проявила егоизъм и арогантност и не се е консултирала напълно с международната общност относно изпускането на вода.
Китай забранява вноса на морски дарове от 10 префектури в Япония, включително Фукушима и столицата Токио. Вносът на морски дарове от други префектури е разрешен, но трябва да премине тестове за радиоактивност и да има доказателство, че са произведени извън 10-те забранени префектури.
Южнокорейски активисти също протестираха срещу плана, въпреки че Сеул заключи от собственото си проучване, че изпускането на вода отговаря на международните стандарти.
Държавите на тихоокеанските острови са разделени по въпроса, като се има предвид собствената им история като места за ядрени опити за Съединените щати и Франция. Премиерът на Фиджи Ситивени Рабука излезе с изявление в понеделник, в което казва, че подкрепя доклада на МААЕ, но признава, че въпросът е спорен на тихоокеанските острови.
Кишида заяви във вторник, че вярва, че в международната общност се разпространява "точно разбиране" по въпроса.
Япония казва, че водата ще бъде филтрирана, за да се премахнат повечето радиоактивни елементи, с изключение на трития, изотоп на водорода, който трудно се отделя от водата. Пречистената вода ще бъде разредена до значително под международно одобрените нива на тритий, преди да бъде пусната в Тихия океан.
Водата е използвана за охлаждане на горивните пръти на "Фукушима Даичи“, която бе разрушена при инцидент, причинен от огромно цунами през 2011 г., което удари източното крайбрежие на Япония.
Японски служител заяви, че първите резултати от теста на морската вода след изхвърлянето може да са налични в началото на септември. Япония също ще тества рибата във водите близо до централата и ще публикува резултатите от теста на уебсайта на министерството на земеделието.