Япония получи от Съединените щати изключение от тавана от 60 долара за барел, договорен от страните от Г-7 за руски петрол, съобщава The Wall Street Journal (WSJ). Според изданието японските власти са мотивирали това с факта, че имат нужда от достъп до руски енергийни ресурси. В същото време WSJ пояснява, че вносът на руски природен газ в Япония е "сравнително малък“ и възлиза на около една десета от доставките. Според анализаторите зависимостта на Япония от руското гориво "допринесе за колебанието на Токио относно по-пълната подкрепа на Украйна във войната й с Русия".

От 5 декември 2022 г. влезе в сила таванът на цената на петрола от 60 долара за барел, от 5 февруари - за петролни продукти от Русия от 100 и 45 долара за барел (за продукти, които се търгуват съответно с премия и отстъпка към петрола) . Япония подкрепи въвеждането на таван на цените на руския петрол в рамките на Г-7, но постигна изключение за доставките от проекта Сахалин-2. Правителството на страната нарече Сахалин-2 ключов източник на доставки на втечнен природен газ за Япония.

След въвеждането на ограниченията по-голямата част от руския ресурс беше пренасочен към Китай и Индия. На 12 март източници на Bloomberg съобщиха, че Индия е решила да подкрепи таваните на цените на петрола, но източници на Reuters не потвърдиха това. Министерството на енергетиката на РФ твърди, че Русия е успяла да пренасочи обема на доставките на петрол и петролни продукти, които паднаха поради ембаргото на Европейския съюз и страните от Г-7.