Япония, една от най-податливите на земетресения нации на земята, издаде първото си "препоръка за мегаземетресения“ миналата седмица, след като силно земетресение удари югоизточното крайбрежие на южния основен остров Кюшу, пише Associated Press.

Земетресението с магнитуд 7,1 по Рихтер не причини смъртни случаи или сериозни щети, но предупреждението доведе до широко объркване и продължаващо чувство на безпокойство - в страна, добре свикнала с редовните земетресения - относно това кога ще удари следващото голямо.

Японската метеорологична агенция (ЯМА) издаде предупреждението, след като заключи, че земетресението с магнитуд 7,1 по Рихтер, което удари на 8 август в западния край на падината Нанкай, е увеличило вероятността от друго голямо.

"Има 70-80% шанс за земетресение с магнитуд 8 или 9 по Рихтер, свързано с падината Нанкай през следващите 30 години, и вероятността сега е "по-висока от нормалното“ след последното земетресение“, казват от агенцията.

Но това не е прогноза, че мегаземетресение ще се случи в определено време или място, казва сеизмологът от Токийския университет Наоши Хирата, който ръководи експертната група на ЯМА. Той призова хората да бъдат внимателни и подготвени.

Корито Нанкай е подводен разлом, който минава от Хюганада, във водите точно до югоизточния бряг на Кюшу, до залива Суруга в Централна Япония. Простира се на около 800 километра (500 мили) по крайбрежието на Тихия океан.

Филипинската морска плоча там бавно се спуска върху Евразийската плоча и я кара от време на време да се отдръпва обратно, движение, което може да доведе до мегаземетресение и цунами, обясняват от ЯМА.

Последното земетресение в Нанкай край Шикоку през 1946 г. регистрира предварителен магнитуд от 8,0 и стана причина за смъртта на 1300 души.

През 2013 г. правителствен екип за предотвратяване на бедствия прогнозира, че земетресение с магнитуд 9,1 в Нанкайския разлом може да генерира цунами над 10 метра в рамките на минути, убивайки до 323 000 души, разрушавайки повече от 2 милиона сгради и причинявайки икономически щети от над 220 трилиона йени (1,5 трилиона долара) в големи части от тихоокеанското крайбрежие на Япония.