Запорожката, най-голямата атомна електроцентрала в Европа, вероятно ще се превърне в един от ключовите препъни камъни в мирните преговори, тъй като Украйна не може да си позволи да я остави в ръцете на руснаците, а руснаците вече са обявили окупираното съоръжение за своя законна собственост, пише Washington Post.

Изданието отбелязва, че ЗАЕС е бил един от символите на енергийната и следователно икономическата независимост на Украйна. Той е произвеждал 20% от цялото украинско електричество, което е било достатъчно не само за собствените нужди на страната, но и за износ в Европа.

Но сега станцията се е превърнала в друг символ - символ на желанието на Русия да завземе Украйна и да подчини нейната икономика на своите нужди. Или поне да унищожи надеждите на украинците за просперитет в Европейския съюз, пише изданието.

Сега АЕЦ-ът не работи. Вместо това руснаците са го превърнали във военна база и тренират да убиват украинци, като атакуват град Никопол, разположен срещу гарата на другия бряг на Днепър. Ръководителят на военната администрация на Никопол Юрий Бахно заяви, че след превземането на АЕЦ руснаците са започнали да обучават новобранци там да тренират артилерийски и безпилотни удари по неговия град. За целия период от превземането на електроцентралата са убити 79 жители на Никопол, 400 са ранени, а около 7000 сгради са разрушени.

Според Washington Post постоянната руска окупация на АЕЦ е най-лошият сценарий за Украйна. Това означава, че Украйна ще продължи да губи енергийния потенциал, който преди станцията е предоставяла. Това също означава, че жителите на Енергодар, сателитният град на станцията, никога няма да могат да се върнат у дома. За никополчани това ще означава и постоянна заплаха от атаки.

Белият дом предложи своя сценарий за де-окупацията на АЕЦ. Според президентът на САЩ Доналд Тръмп, американският контрол върху нея би бил "най-добрата защита за тази инфраструктура . Това и заяви говорителят на Белия дом Каролайн Лийвит пред репортери миналият месец.

Украинският президент Володимир Зеленски обаче отхвърли тази идея, като подчерта, че АЕЦ е собственост на украинската държава. Русия също не проявява желание да върне откраднатото, посочва изданието.

"Връщането на централата на руската ядрена индустрия е отдавна установен факт, който международната общност просто трябва да признае. Прехвърлянето на самата АЕЦ или контрола върху нея на Украйна или която и да е друга страна е невъзможно“, обяви руското външно министерство на 25 март.

Запорожката АЕЦ 

От УНИАН припомнят, че през март 2022 г., в началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, град Енергодар и близката Запорожка АЕЦ са превзети от руските войски и оттогава те са под техен контрол. ​

След окупацията руските войски милитаризираха обекта, разполагайки на територията му военна техника и личен състав. Персоналът на станцията беше подложен на натиск и част от специалистите бяха заменени със специалисти, внесени от Русия. ​

Според оценки на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) пълното рестартиране на всички реактори в АЕЦ след прекратяване на бойните действия може да отнеме повече от година. В същото време възобновяването на работата на станцията е възможно в рамките на няколко месеца след установяването на мир.