В позиция, публикувана на официалната интернет страница на The Wall Street Journal, редакцията на американското издание отхвърля обвиненията в шпионаж срещу кореспондента на вестника в Русия Евън Гершкович и призовава за незабавното му освобождаване.

"ФСБ заяви в изявление, че Гершкович, "действайки по указание на американската страна, е събрал информация, представляваща държавна тайна за дейността на едно от предприятията на руски военно-промишлен комплекс".

"The Wall Street Journal категорично отхвърля обвиненията на ФСБ и настоява за незабавното освобождаване на нашия репортер Евън Гершкович. Ние сме солидарни с Евън и семейството му“, гласи изявлението на американската медия.

По-рано през деня Федералната служба за сигурност на Русия (ФСБ) задържа кореспондента на WSJ по обвинения в шпионаж в полза на властите на САЩ. Впоследствие московски районен съд издаде заповед за ареста му.

Гершкович изпраща информация за Русия като част от московското представителство на вестника. Той е акредитиран да работи като журналист в страната от външното министерство на Руската федерация.

Руската служба заяви, че е "спряла незаконните дейности“, извършвани от  Гершкович, и че срещу него е образувано дело за шпионаж в Екатеринбург".

"Това, което един служител на американското издание The Wall Street Journal правеше в Екатеринбург, няма нищо общо с журналистиката“, заяви говорителят на Министерството на външните работи на Руската федерация Мария Захарова в своя Telegram канал. 

Евън Гершкович е на 31 години, работи в Русия от 2017 г. Преди да се присъедини към екипа на WSJ, той работи във френската информационна агенция Agence France-Presse (AFP) и Moscow Times. Бил е и асистент в новинарския екип на американското издание The New York Times. Възпитаник е на колежа "Болдоун“. Гершкович е автор на публикации за въздействието на западните санкции върху икономиката на Русия. 

Репортажите в Русия са много по-трудни, откакто президентът Владимир Путин започна миналата година широкомащабна инвазия в Украйна, коментира изданието. 

Миналият март Руската федерация прие закон за цензурата, който забранява публикуването на информация, която властите смятат за невярна, отнасяща се за военни операции в Украйна. В отговор много местни новинарски издания прекратиха дейността си или напуснаха страната, а чуждестранните медии значително ограничиха репортажите от Русия и оттеглиха много от служителите си.

През октомври Владимир Путин затегна ограниченията с указ, който предоставя на местните власти в регионите на страната нови правомощия за решаване на проблеми със сигурността. Мерките бяха насочени към поддържане на обществения ред, стимулиране на индустриалното производство в подкрепа на военната кампания и защита на критичната инфраструктура, заяви тогава руският президент.