Западните политици започнаха да спекулират относно подготовката на Киев за евентуална офанзива следващата пролет, пише The Wall Street Journal.

Текущата кампания на Украйна за връщане на територия, окупирана от руските сили, може да продължи много месеци. Но военните стратези и политиците на Запад вече започват да мислят за пролетната офанзива през следващата година, пише The Wall Street Journal.

Промяната отразява задълбочаването на разбирането, че ако не се стигне до голям пробив, битката на Украйна за изтласкване на руските сили за нахлуване вероятно ще отнеме много време.

Когато контранастъплението на Киев започна през пролетта, оптимистите се надяваха, че украинските войски могат да повторят успеха си миналата година при разбиването на руските сили. Но първоначалният опит да се използват новодоставени западни танкове и бронирани машини за пробиване на укрепените руски линии се провали.

Оттогава напредъкът е бавен и болезнен, разчитайки на тактиката на малките формирования. На хоризонта може да има нови вълни на настъплението. Но военните лидери и политиците вече разсъждават по въпроса какво може да се постигне през следващите няколко месеца и как да се подготвят за продължителен конфликт.

Мъчно безпокойство в Киев и западните столици е, че политиците и гласоподавателите може да започнат да гледат на войната като на блато и да се откажат от подкрепата си за Украйна. Дори ако западните поддръжници на Киев останат решителни, часовниците тиктакат, докато украинските сили изгарят боеприпаси, жива сила и издръжливост за все по-тежките боеве.

Всички военни кампании завършват в някакъв момент – дори във войни, които продължават с години – в това, което тактиците наричат кулминация, или точката, когато настъпващите сили не могат да продължат напред поради успех, пречки или липса на доставки.

Сега целта на Киев е сегашната му офанзива да завърши с достатъчно печалби, за да покаже на украинските граждани и поддръжници във Вашингтон, Берлин и другаде, че тяхната подкрепа не е била напразна – и трябва да продължи.

Президентът Байдън на срещата на върха на Организацията на Северноатлантическия пакт в Литва миналия месец каза на украинския президент и аплодиращата тълпа, че подкрепата на САЩ ще остане непоколебима. САЩ, съюзниците от НАТО и Япония обещаха да разработят дългосрочни планове за сигурност на Украйна. Пентагонът продължава да доставя на Украйна усъвършенствани оръжия – най-наскоро смъртоносни касетъчни боеприпаси – и съюзниците увеличават смъртоносността на това, което доставят, с оръжия като изстрелвани от въздуха крилати ракети.

Междувременно висши военни лидери от месеци предупреждават, че сравнително бързите печалби на Украйна от миналата година няма да бъдат повторени лесно. Генералът от американската армия Марк Мили, който е и председател на Обединения комитет на началник-щабовете, многократно е изливал студена вода по повод предположенията, че Киев може бързо да пробие сухопътния коридор, който Русия държи по протежение на югоизточната част на Украйна, или да изолира Кримския полуостров, който Русия отне от Украйна през 2014 г. .

Подобна предпазливост сега е по-разпространена в Белия дом, казва Иво Даалдер, който беше посланик на бившия президент Барак Обама в НАТО. "Наистина мисля, че администрацията осъзнава, че Украйна няма да си върне цялата територия скоро“, отбелязва Даалдер.

Американски и други западни служители се надяват, че значителен украински пробив може да нарани руските сили достатъчно, за да накара президента Владимир Путин да седне на масата за преговори още тази зима за сериозни разговори за някакъв вид уреждане. Шансовете това да се случи сега изглеждат малки, казват дипломати.

Вместо това Русия подсилва физическата си защита в Украйна, добавяйки още войници и увеличавайки производството на боеприпаси и оръжия. Западът също така задвижва военната индустрия, повишавайки перспективата за продължителна война на изтощение.

Бързото движение на бойното поле миналата година и други бързи конфликти след Студената война може да са накарали наблюдателите да вярват, че съвременната война е неизбежно бърза, казват военни специалисти. Историята показва друго, като войните продължават средно от три до седем години с множество сезони на кампании, казват те.

"Тази война може да изглежда като Корейската война, с бързо движение на фронтовата линия в първите месеци и след това относителен застой, но са необходими години и на двете страни, за да осъзнаят това“, казва Дмитрий Горенбург, руски експерт в Центъра за военноморски анализи, мозъчен тръст, свързан с Пентагона.

Корейската война, започнала през 1950 г., никога не приключи и технически продължава, макар и с удължено примирие. Напрегната демилитаризирана зона разделя въоръжения до зъби Корейски полуостров.

Други примери за бъдещето на Украйна, които стратезите посочват, включват Близкия изток, където Израел е в конфликт с палестинците и арабските си съседи от създаването на еврейската държава през 1948 г., и Северна Ирландия, където насилствените действия срещу британското управление продължи поколения.

Но дори и да няма пробив това лято, Украйна може да продължи да се бори и през зимата. Дъждът и снегът може да забавят операциите на тежко оборудване като танкове, но украинските сили са се оказали най-ефективни досега, когато действат в малки части, често с по-леко оборудване.

"Украинската армия продължава да се адаптира по-бързо от руската армия“, казва Гордън "Скип“ Дейвис, пенсиониран генерал-майор от армията на САЩ и бивш заместник-помощник-генерален секретар на НАТО.

Украйна е ангажирала само част от най-добре обучените си войски в офанзивата и само някои от над 60 000 украински войници, обучени от военните на НАТО, са били тренирани в сложни маневри, известни като операции с комбинирани оръжия. С течение на времето повече украински войски и командири ще са получили усъвършенствано западно обучение.

Това обучение ще им помогне да използват по-добре модерното западно оборудване. Първоначалните опити на Украйна да използва европейски танкове и американски бронетранспортьори в офанзивата не преминаха добре, но до следващата пролет Киев ще разполага както с повече западно оборудване, така и с по-квалифицирани оператори на оборудването.

"С течение на времето Украйна в крайна сметка ще използва повече от своите обучени и оборудвани от НАТО бригади, докато Русия ще се бори да поддържа скоростта на стрелба и съгласуваността си на фронтовата линия“, казва Дейвис.

До средата на следващата година Украйна може да разполага и с произведени в САЩ реактивни изтребители F-16, които европейските оператори на самолета, включително Дания и Нидерландия, са готови да дарят. Засилва се натискът върху Вашингтон да предостави ракети с наземно базиране с голям обсег ATACMS и върху Германия да предложи крилати ракети Taurus.

Голям въпрос около F-16 е какви оръжия САЩ могат да им позволят да носят. Русия разполага с противовъздушни системи, които могат да ударят самолетите, което поражда опасения във Вашингтон, че украинските изтребители просто ще бъдат свалени. Оборудването им с боеприпаси като Joint Standoff Weapon и прецизно насочваните бомби Paveway може да позволи на F-16 да поддържат по-безопасно разстояние от фронта.

Западът може също в крайна сметка да предостави по-модерно оборудване, като сложни дронове, способни на въздушни атаки. В началото на тази година американският производител на оръжия General Atomics предложи на Украйна два от своите дронове Reaper MQ-9 за един долар, оферта, която обикновено се оценява на повече от 25 милиона долара. От предложението не се получи нищо, вероятно поради опасения за сигурността около класифицираната технология на роботизирания самолет. "Жътварите“ могат да носят бомби Paveway и ракети Hellfire.

Освен времето, това което работи срещу Украйна е и потенциалното намаляване на доставките на западни боеприпаси и износването на вече дарено оборудване. Оръдията и оръжейните дула могат да издържат само определен брой изстрели, преди да се спукат или счупят, а тежките военни превозни средства изискват обширна поддръжка - дори ако никога не участват в битка.

Русия също продължава да укрепва отбраната си в Украйна, включително чрез поставяне на нови противопехотни мини на места, където украинските войски са ги обезвреждали.

Стратезите, които гледат към следващата година и след това, се надяват, че с течение на времето – дори когато Русия засили пречките пред украинските атаки – украинските войски могат да придобият умения и опит, които им позволяват да надхитрят и надхитрят руските сили.

Как политиците ще гледат на войната през следващата година остава широко разпространено безпокойство, особено поради президентските избори в САЩ следващия ноември. Бившият президент Доналд Тръмп, републиканският фаворит, предположи, че ще ограничи подкрепата за Украйна.

Но много други републиканци продължават да подкрепят помощта на САЩ за Киев, включително голям брой сенатори и много в Камарата на представителите, въпреки че някои подкрепят по-стриктен контрол върху помощта от САЩ. При гласуването миналия месец относно бюджетните кредити за отбрана, пет поправки, предложени от републиканците в Камарата на представителите, които биха намалили помощта за Украйна, бяха отхвърлени с голяма разлика, след като повече от 130 републиканци гласуваха заедно с всички демократи, за да ги отхвърлят.

"Мисля, че това предвещава много добра подкрепа“, казва Даалдер, бившият посланик на САЩ в НАТО.

Загрижеността, че подобна подкрепа може да избледнее, ако Тръмп си върне Белия дом, увеличава натиска върху Украйна и нейните поддръжници да постигнат значителни печалби през следващия сезон на кампанията, ако те не са възможни тази година.