Под безпардонното презрение на президента Доналд Тръмп към Украйна и нейния "диктатор“, както и под плачевното му възхищение от Русия и "гения“ в Кремъл, изглежда се крие ядро от стратегически разсъждения, пише Джерард Бейкър в статия за Wall Street Journal.

Той не греши, че Америка твърде дълго е носела тежестта на глобалното лидерство, че "либералният ред“, който сме водили, отстъпва място на свят, в който САЩ трябва да преследват по-тясно определение на националния интерес, и че епохата на харчене на стотици милиарди за защита на части от света, които вече не са от съществено значение за сигурността на САЩ, за нации, които имат ресурсите да се защитават сами, е приключила.

Външнополитическата стратегия на американския президент Доналд Тръмп води до формирането на нов световен ред, основан на баланса на силите на трите велики сили: САЩ, Русия и Китай.

Авторът на материала отбелязва, че новите тенденции в глобалното развитие създават впечатлението, че Тръмп вероятно ще върне подхода на великите сили към глобалната стратегия, а дипломатите вече говорят за нова ялтенска система на международните отношения.

"Очевидното желание на Тръмп да разшири територията на САЩ за сметка на Гренландия, Панама, Газа и вероятно Канада, желанието му да обвърже външната политика с експлоатацията на икономическите ресурси, привидното му съгласие с европейските амбиции на (руския президент) Владимир Путин и подобното изразяване на уважение към китайския президент Си Дзинпин говорят за твърд външнополитически реализъм, който се върти около нова голяма тройка велики сили“, се посочва в статия, публикувана на уебсайта на изданието.

Според колумниста новото съотношение на силите може да доведе до по-гъвкав подход към границите на държавите, до разпространение на ядрени оръжия и до прегрупиране на геополитическите и икономическите сили.

"Тръмп наистина би трябвало да хареса този нов световен ред“, смята авторът.