WSJ: Украйна се доближава до ядрена сделка с България в нов удар за руското влияние
©
Съгласно сделката, която все още се договаря, държавна енергийна компания на България НЕК ще продаде оборудване на "Енергоатом“ от недовършената АЕЦ "Белене“ на стойност най-малко 600 милиона евро, поясниха запознати с преговорите.
Ако се осъществи, сделката ще бъде първата по рода си от началото на войната в Украйна, при която произведено в Русия оборудване за ядрена енергия ще се използва за подпомагане на увеличаването на производството на енергия за Киев.
"Фактът, че България, бивша съветска сателитна държава, отдавна приятелска с Москва, изобщо обмисля сделката, е знак за това колко руското влияние е ерозирало в източните държави на Европейския съюз“, коментира изданието.
Украйна се бори да плати сметката и затова един от вариантите, обсъждан между български и американски официални лица, е САЩ да подпомогнат Киев, твърдят източници, запознати с въпроса.
Един от начините за това е отпускане на средства от страна на САЩ на "Енергоатом“, които след това компанията да използва, за да се разплати с българския си партньор. Друг вариант, който се разглежда, е България да вземе миноритарен дял в Хмелницката АЕЦ, за която е предназначено оборудването.
Посолството на САЩ в София не е отговорило на запитване за коментар, а от "Енергоатом“ са отказали такъв, отбелязват от редакцията.
Украинският президент Володимир Зеленски пристигна в София за първото си посещение в България след началото на войната за дискусии, включващ и потенциалната сделка, обявиха още официални лица.
По време на среща с българския премиер Николай Денков Зеленски проследи подписването на меморандума за сътрудничество в енергийната индустрия между двете правителства. След това написа в Twitter, че енергетиката е "основният приоритет“ на преговорите.
Сделката, която се подготвя от седмици, бе пазена в тайна, за да се попречи на проруските политици в България да се опитат да я блокират. След това бе прокарана набързо през законодателния орган, което предизвика критики от две големи промосковски опозиционни партии.
Енергийният пейзаж на Европа се промени до неузнаваемост, откакто Москва нахлу в Украйна миналата година, като Русия, някога най-големият доставчик на енергия в региона, сега е почти изтласкана от доходоносния пазар. Миналата година ЕС намали вноса на руски петрол, газ и въглища. Самата България разчиташе на Русия за повечето си газови доставки преди началото на инвазията през февруари 2022 г.
За Украйна, която работи по завършването на два енергийни блока в Хмелницката АЕЦ в западната част на страната, оборудването ще запълни празнина за нейното съоръжение, проектирано от Съветския съюз, и ще помогне на Киев да разшири износа си на електроенергия към Европа. Украйна възобнови този износ тази пролет, след като Москва се опита и не успя да унищожи енергийната й инфраструктура с поредица атаки.