WSJ: Украйна иска да пробие руската отбрана. Но това ще е само първата стъпка
©
От юни украинските войници се борят да пресекат минните полета, окопите и линиите от препятствия, които руските войски разполагаха в продължение на месеци. През последните седмици украинските части постигнаха напредък в пробиването на това, което Русия нарича своя предна зона за сигурност в село Работино и напредването към силно укрепеното близко селище Вербове.
Напредъкът донесе обнадеждаващи коментари от американски и европейски служители, някои от които преди това критикуваха Киев, че не настъпва достатъчно агресивно. Но дори най-големите поддръжници на Украйна остават трезви за задачата, която предстои на нейните войски.
Русия не само изгради страхотна защита - нейните сили продължават да я укрепват. Москва също е прехвърлила повече войски в региона, казват украински официални лица и анализатори, позовавайки се на откритите данни.
Украинските сили, действащи в малки части, които се стремят да избегнат засичането от руското наблюдение, сега работят, за да пробият руските линии и да отворят пътища за своите бойни другари с по-тежко оборудване. Войските в украинския авангард искат да създадат това, което военните стратези наричат "плацдарм“, издатина, която се простира зад руската отбрана.
Ако Украйна успее да изпълни изключително трудната задача да пробие руските линии, тя ще трябва да задържи и разшири всяка празнина, така че бронираните механизирани сили да могат да нахлуят и да се опитат да прегазят руските линии. Войските на Москва се борят, за да спрат това.
"Един пробив може да прекара няколко части през отбранителните линии, но има много повече битки, преди да бъде постигнат пробив“, казва Марк Кимит, пенсиониран бригаден генерал от армията на САЩ. "В повечето случаи това се проваля, ако врагът е незначително компетентен и разполага с части и логистика, за да поддържа контраатаки срещу изпъкналата част“, отбелязва той.
Руските сили са предприели локализирани контраатаки, за да не позволят на украинците да разширят успеха си от Работино, казва командир на взвод от 47-ма бригада на Украйна, който действа в източните покрайнини на населеното място. Руските сили яростно защитаваха силно минирания път от Роботине до Вербове, каза той за скорошното настъпление.
"Беше наистина трудно“, свидетелства той. "Всичко експлодираше.“
Ако украинските войски успеят да превземат или заобиколят Върбове, те вероятно ще настъпят на юг към черноморското крайбрежие на страната, на повече от 80 километра. Тяхната цел е да пресекат коридор, контролиран от Москва, "сухопътен мост“, минаващ от границата на Украйна с Русия на изток до Кримския полуостров, който Русия отне от Украйна през 2014 г.
Ако украинските войски успеят да пробият следващите линии на Русия, техният път на юг вероятно ще зависи от смесица от терен и руска отбрана, казват анализатори и бойни ветерани. Русия създава пречки, които имат за цел да принудят украинските войски да реминат през райони, където руснаците могат по-лесно да ги атакуват, известни като зони на убийство.
Във всички краища на обширното бойно поле Москва има скрити капани и войски, които размиват фронтовата линия и затрудняват бойците на Киев да разберат какво предстои.
"Всеки горски пояс е укрепен с окопи“, казва Александър Солонко, редник от въздушно-разузнавателен батальон, който управлява дронове близо до Работино. "Зад всеки храст има вражеска позиция“.
Русия също натрупва сили в най-големия местен град Токмак, железопътен и шосеен възел, който Москва е обградила със защита.
"Всеки ден нови войски идват в Токмак и други градове на фронтовата линия“, казва Иван Федоров, украинският кмет в изгнание на Мелитопол, близкия град, който войските на Москва държат от първите дни на войната. "Токмак е като военна база на руснаците“.
Федоров, който разговаря с украинци в районите под руски контрол, казва, че украинските сили ежедневно удрят Токмак с артилерия и ракети. Миналата седмица, отбеляза той, украински войски удариха военен склад в града, предизвиквайки експлозии, продължили с часове.
Тъй като Токмак е толкова силно укрепен, някои анализатори смятат, че украинските сили ще го заобиколят и ще търсят слабости другаде. Ако успеят да пробият, ще трябва да "удържат раменете“ на пробива, казва Кимит, пенсионираният генерал, за да могат да насочат бойни сили и логистиката към пробива и след това да се стремят да го разширят.
"След като раменете са задържани и няма значителен враг отпред, вашите сили могат да постигнат импулса за пробив“, пояснява Кимит.
Логистичното оборудване варира от специализирани превозни средства за разминиране до танкове, модифицирани да помагат на други танкове, които засядат или се повреждат. Командирът на взвода близо до Работино казва, че теренът е толкова силно миниран, че успехът в напредването ще зависи от наличието на достатъчен брой инженери по разминиране със съответстваща екипировка.
"Хора и оборудване, това е от което наистина се нуждаем“, казва Добро.
Наличието на достатъчно артилерия за поразяване и отслабване на руската артилерия също ще бъде жизненоважно, добави той. Всяко украинско настъпление вероятно ще се случи под огъня на руската артилерия, срещу войници на укрепени огневи позиции и самолети, което означава, че сухопътните сили ще трябва да напредват под плътен огън.
Пробивите могат да изискват месеци на бомбардиране, сондиране и неуспешни атаки. През Втората световна война, след като съюзниците заемат плацдарм във Франция в Деня Д (Денят на десанта в Нормандия), им отне почти два месеца масирани въздушни и сухопътни атаки, за да пробият вътрешната нацистка отбрана и да постигнат пробив.
Украинците казват, че каквото и да се случи през следващите дни и седмици, те ще продължат да се бият през зимата и през следващата година. Федоров и украинските войски казват, че сега осъзнават, че даването на време на Русия да изгради отбраната си е стратегическа грешка и затова те трябва да поддържат натиск върху войските на Москва.
"Ако украинците не постигнат пробив, нищо не пречи на руснаците просто да изкопаят още няколко окопа или да контраатакуват“, казва Паси Паройнен, финландски разузнавателен анализатор на публични данни, който е изучавал отбранителните линии на Русия в Украйна.