Русия не желае бързо прекратяване на огъня и планира да протака мирните преговори за неопределено време, за да използва ситуацията на бойното поле, за да формира своите условия за прекратяване на войната. Според Wall Street Journal Москва вече има богат опит в използването на военна офанзива за подобряване на преговорната си позиция. Тази стратегия е използвана от Москва от Сирия до преговорите в Ялта по време на Втората световна война.

През последните дни изглеждаше, че политиката на САЩ се променя решително в полза на Русия. Превръщането на тази промяна в споразумения на масата за преговори обаче няма да е лесно. Путин има цели, които далеч надхвърлят териториалните придобивки, които неговите сили постигнаха в Украйна.

"В Кремъл има сериозни съмнения, че Тръмп и хората му разбират сложността или трудността на въпросите, които трябва да бъдат решени“, коментира Томас Греъм, бивш съветник на Белия дом по въпросите на Русия.

Успехът на бойното поле стимулира Путин

"С подобряването на позициите на Русия на бойното поле руснаците само ще увеличават натиска“, заявява Самюел Чарап, старши политолог в американския изследователски център "Ранд“. "Мога само да си представя, че офицерите от генералния щаб се опитват да убедят Путин, че сега е моментът да натисне газта и да постигне максимални териториални придобивки.“

В същото време Русия вероятно ще настоява за условия, подобни на тези, обсъждани в Истанбул в началото на войната. На тези преговори Русия поиска да не се допускат чужди оръжия на украинска територия и Въоръжените сили на Украйна да бъдат намалени до определен размер.

Русия също така иска да прекрати обмена на разузнавателни данни между Вашингтон и Киев, който остава непризнат от двете страни и помага на Украйна да нанася удари по някои от най-чувствителните цели на Русия, заявява източник, запознат с руската позиция.