Миналия месец преговорите между Русия и Съединените щати за съдбата на Украйна, които се проведоха в грандиозния хотел "Риц-Карлтън“ в Рияд, бяха към своя край, когато се отвориха две дървени врати и пред репортерите се появи загадъчният шпионин, който е част от делегацията на Кремъл за преговорите. Когато генерал-полковник Сергей Беседа видя, че го снимат, той се усмихна кратко и побърза да се отдалечи. Един от най-влиятелните руски шпиони, който рядко е засичан пред камера, но от десетилетия е избиран да ръководи най-важните мисии на Владимир Путин, изведнъж се превърна в публична личност, съобщава The Wall Street Journal.

Миналата година по това време изключително опитният шпионин, известен на ЦРУ като " Барона“, е участвал в разговори с представители на американската агенция за организиране на най-голямата размяна на затворници в историята на отношенията между САЩ и Русия - с каквато суперсекретна дейност се е занимавал през по-голямата част от кариерата си.

По онова време администрацията на Байдън предупреди WSJ, че самото споменаване на името на Беседа може да взриви един от малкото неофициални канали за комуникация на Вашингтон с Кремъл по време на война - и можеше да провали преговорите, които доведоха до освобождаването на няколко американци, намиращи се в затвор в Русия. Тази година руският шпионин ветеран се завърна в преговорите, този път в официалното си качество на преговарящ, за да постигне мирно споразумение с администрацията на Тръмп относно войната в Украйна, което може да отбележи решаващ обрат в отношенията между САЩ и Русия.

Участието на Беседа в тези преговори показва как разузнавателните служби на Путин заместват служителите на външното министерство в международните преговори на най-високо ниво - нещо, което никога не се е случвало, дори в разгара на Студената война, според анализатори. Служители на разузнаването и дипломати, които са седели на масата лице в лице с Беседа, който е помогнал за планирането на инвазията в Украйна, твърдят, че участието на "Барона“ е послание към Киев, че Путин все още иска да завземе политическия контрол над Украйна.

Това е цел, която не може да бъде приета нито от Украйна, нито от повечето европейски столици. Киев обвини Беседа, че е един от ръководителите на кампанията за подкопаване на усилията на украинците да се откъснат от влиянието на Кремъл. Службата на Беседа във Федералната служба за сигурност (ФСБ) е използвала данни от социологически проучвания, за да насърчи плановете на Кремъл за инвазия.

Години преди това се твърди, че Беседа е участвал в операция, при която десетки прозападни протестиращи са били застреляни от полицията по време на протестите в Киев през 2014 г., според бивши украински служители. Кремъл твърди, че Беседа е бил там само за да защити руското посолство.

Ръководителят на Главното разузнавателно управление (ГРУ) на Украйна Кирило Буданов нарече Беседа най-опасния руснак в интервю за Украинская правда. "Той е нанесъл много вреди на Украйна.“ Беседа е един от малкото руски служители, които могат да разговарят директно с Путин. За него се знае малко, но разследването на WSJ показва, че той е играл решаваща роля в някои от най-важните руски операции за разгръщане на военни сили.

Беседа е бил харизматичното присъствие на новогодишно парти в Москва, известно като "Балът на шпионите“, по времето, когато отношенията между САЩ и Русия са били по-приятелски, по време на първите години на Барак Обама в Белия дом. На партито на ФСБ, на което служители на ЦРУ и ФБР са се озовали сред групи шпиони от Куба, Иран, Северна Корея и др., е текла много водка.

"Всевъзможни персонажи от цял свят“, споделя бившият посланик на САЩ в Москва Майкъл Макфол. "Чувствахме се като излезли от водата риби“. Прякорът на Беседа - "Барона“ - произлиза от навика му да носи поръчкови костюми и да пуши пури - навици, останали от времето му в Хавана. "Беседа беше назначен от Кремъл, за да преговаря за размяна на затворници“, заявява бивш американски служител, който е преговарял с него. "Тези случаи се контролират до най-малкия детайл от ФСБ.“

Беседа почти не е давал изявления за пресата, с едно изключение: интервю през 2012 г. в списание, издавано от ФСБ. Тогава Беседа говори за необходимостта Русия да засили сътрудничеството си с чуждестранни шпионски служби.

"Всеки здравомислещ човек разбира, че не можеш да оцелееш сам в този свят.“ По време на едно от обсъжданията на размяната на затворници между САЩ и Русия през 2021 г. Джон Съливан, пратеник на тогавашния президент на САЩ Джо Байдън, забелязва, че Беседа постоянно поглежда часовника си. В един момент той рязко стана от масата и си тръгна, като се пошегува, че не е необходимо да бъде информиран за останалата част от дискусията.

"Аз съм от ФСБ. Мога да разбера всичко.“ След като инвазията в Украйна се разви зле за Русия, се появиха слухове, че Путин е наказал Беседа за грешната информация, която е предоставил, и че той е бил изпратен в затвора Лефортово, където са държани и няколко американски политически затворници, като например репортерът на WSJ Еван Гершкович. Но когато американски официални лица пристигат за нов кръг от преговори в Москва, Беседа седи усмихнат. Той ги посреща с виц, в който Беседа перифразира Марк Твен: "Слуховете за моята смърт са силно преувеличени", заявява им генералът.