WSJ: САЩ не могат да си позволят да обиждат недемократичните си съюзници
©
Държавният секретар Антъни Блинкен пътува до Кайро скоро след нападението на ХАМАС срещу Израел на 7 октомври. Той помоли г-н Сиси да отвори южната граница на Газа при Рафа, така че хванатите в капан американски граждани и други чужди граждани да могат да излязат и да може да влезе хуманитарна помощ. Сега той дължи услуга на Сиси. Г-н Блинкен, както и президентът Байдън, поискаха от Мохамед бен Салман, или МБС, както е известен саудитският престолонаследник, да държи вратата отворена за сключване на пакт за сигурност и дипломация между Саудитска Арабия, Израел и САЩ. Индикациите са, че МБС остава отворен за евентуално сближаване с Израел.
Нито г-н Сиси, нито МБС изглеждаха особено щастливи от срещата с г-н Блинкен. Съобщава се, че престолонаследникът го е накарал да чака с часове, а г-н Сиси странно критикува държавния секретар, че е подчертал еврейския си произход в забележки относно атаките на ХАМАС. И двамата лидери бяха пренебрегвани години наред от натиска на администрацията на Байдън за съюз от демокрации, каквито Египет и Саудитска Арабия очевидно не са и може никога да не бъдат.
Като се имат предвид практическите алтернативи, САЩ са късметлии, че г-н Сиси и МБС водят своите страни в този ужасяващ етап от историята. Г-н Сиси дойде на власт преди почти десетилетие след вдъхновения от ислямизма хаос на Арабската пролет. Както добре позиционирани египтяни ми обясниха, ако иранската армия имаше лидер като г-н Сиси през 1979 г., може би нямаше да има ислямска революция. Той е на път да влезе във второто си десетилетие на власт по низходяща траектория, тъй като бедността се засилва и много египтяни намират нарушенията на човешките права от режима му за непоносими.
Все пак, както пише Хенри Кисинджър през 1957 г., държавниците трябва да комбинират "това, което се смята за справедливо, с това, което се смята за възможно“. И това, което е възможно в Египет сега, не е крайно несъвършен експеримент с демокрация, който отново отприщва ислямския джин, а твърд владетел със светски дух, с когото САЩ биха могли да правят бизнес. Египетско-израелските отношения в областта на сигурността бяха активни и интензивни при г-н Сиси. Не бихте могли да поискате по-добри отношения зад кулисите: за 44 години Египет доказа, че мирът с Израел е устойчив, колкото и тежък да е в момента.
Настоящата твърдост на г-н Сиси произтича от страховете му, че ислямистите в Египет ще реагират бурно на смъртта на палестинци. Това отново е демократичната дилема, тъй като изборите биха означавали отстъпване на значителна власт на сектора на обществото, който следващите седмици на битка вероятно ще разгневят. Египет не е общество от средната класа, а пролетарско, което създаде Мюсюлмански братя през 20-те години на миналия век. Страната със сигурност трябва да се развие политически отвъд насеритските фараони, от които г-н Сиси е най-скорошният. Но САЩ трябва да внимават какво искат в Египет, особено сега.
Що се отнася до МБС, не можем да пренебрегнем, че всяка правдоподобна алтернатива на неговото управление би била много по-лоша. Ислямистите са единствената организирана сила в Саудитска Арабия извън разширеното кралско семейство. Всяко правителство, наследник на ал-Сауд, би било "ислямистки популистки режим“, пише Дейвид Ръндел, арабист, завършил Оксфорд, който е прекарал професионалния си живот на Арабския полуостров.
МБС се сближи с Израел повече от всеки арабски лидер след Анвар Садат. Мохамад ал Иса, подкрепяният от МБС саудитски генерален секретар на Световната мюсюлманска лига в Рияд, ми разказа през 2022 г. опита си от посещението в Аушвиц. "Каквото и да прочетете за Аушвиц и Холокоста“, каза той, "не се равнява на емоционалното преживяване от действителното пребиваване там. . . . Опитът да се изправиш лице в лице с нацисткото скотство и бруталност не може да се предаде“. Явно е настъпила коренна промяна сред управляващия елит на Саудитското кралство по отношение на Израел под МБС - дори ако това ще бъде сериозно обтегнато през следващите седмици.
Атаките на ХАМАС срещу израелски цивилни и войници хванаха МБС неподготвен, както и г-н Сиси. Дори един безмилостен диктатор трябва да се пази от собственото си население. МБС не може да продължи с мирните преговори с Израел, докато не започне нова глава в Близкия Изток. Но това не означава, че той не може да бъде полезен по много начини зад кулисите, особено по отношение на помощта за правителство след ХАМАС в град Газа.
Израел е сключвал мир само с арабските автократи: египетския Садат, йорданския крал Хюсеин и подписалите Авраамовите споразумения. Всяка нова близкоизточна демокрация вероятно ще бъде слаба, многопартиен миш-маш с екстремисти, които имат право на вето. Един автократ може просто да уволни тези, които не се съгласяват с неговата политика. Мрачни дни предстоят непосредствено за Израел и САЩ в Близкия изток. Сега е моментът да свалим от арабските съюзници тежестта на демократичните изисквания. Това включва и Мохамед бин Зайед от Обединените арабски емирства, архитектът на Авраамовите споразумения, друг диктатор под популистки натиск.
Демокрацията по света е духовната велика стратегия на Америка. Както всички големи стратегии, тя изисква постоянно огъване и коригиране, което изискват настоящите обстоятелства.