WSJ: С участието на Китай, дискусиите за мир в Украйна напредват
©
Усилията за постигане на международен консенсус за трайно и справедливо мирно решение на войната в Украйна напреднаха, след дискусиите в Саудитска Арабия между високопоставени служители от 42 държави, включително САЩ, Китай, Индия и Украйна.
Украйна и западните й поддръжници са представили разговорите като опит за обединяване на световната подкрепа към условията за прекратяване на войната, които да са в полза на Украйна. Много от големите развиващи се страни са до голяма степен неутрални по отношение на конфликта.
След приключването на разговорите в Джеда дипломатите са заявили, че е постигнато широко съгласие, че основните принципи на международното право, като зачитането на суверенитета и териториалната цялост на Украйна, трябва да бъдат в основата на бъдещите мирни преговори между Украйна и Русия. Според хора, участвали в разговорите при закрити врати или информирани за тях, е постигнато съгласие за продължаване на по-подробната работа по глобалното въздействие на войната и повечето от присъстващите страни, включително Китай, изглежда са склонни да се срещнат отново през следващите седмици в настоящия формат, с изключение на Русия.
Разговорите в Джеда се проведоха след първоначалните дискусии в Копенхаген през юни. Представители на САЩ и Европа подчертаха, че дискусиите не са преговори за прекратяване на конфликта и няма да се стремят да предписват конкретни условия за уреждането му.
Мястото на срещата има важна символика, тъй като Украйна, САЩ и Европа се стремят да засилят подкрепата за Киев в глобалния юг. Западни дипломати са заявили, че кралството е избрано за домакин отчасти с надеждата да убедят Китай да участва, тъй като Рияд и Пекин поддържат тесни връзки.
Саудитска Арабия се опитва да играе по-голяма роля в дипломацията за Украйна, след като миналата година САЩ я обвини, че е застанала на страната на Русия, за да поддържа високи цени на петрола и така да подпомага финансите на Москва.
"Голяма е заслугата на саудитските домакини за дипломатическата ангажираност", е заявил американски служител.
Много западни столици са скептични, че руският президент Владимир Путин е заинтересован от продължаване на мирните преговори тази година. Русия не е показала никакви признаци, че ще отстъпи от максималистичните си искания, като например признаване на анексираните от нея украински територии, включително областите в Украйна, които нейната армия не контролира.
Москва изпрати смесени сигнали относно преговорите. Кремъл намекна, че ще ги наблюдава отблизо, но говорителката на руското външно министерство (Мария Захарова) нарече дискусиите измама.
"Тази събота Русия изстреля още един залп от ракети по Украйна. Русия няма да престане, докато не бъде спряна", написа в Туитър външният министър на Украйна Дмитрий Кулеба. "Световната общност трябва да се съсредоточи върху налагането на справедлив и траен мир".
Най-голямата разлика между срещите в Копенхаген и Джеда е присъствието - двойно повече държави присъстват или се включили в разговорите на 5 август. Сред тях са европейски държави, Япония, Южна Корея, Индонезия, Турция и Южна Африка.
Китай, който беше поканен в Копенхаген, но не участва, изпрати делегация в Джеда. Западни дипломати са заявили, че Пекин като цяло е играл конструктивна роля.
Като най-важен чуждестранен съюзник на Русия, Китай се счита за ключов фактор за постигане на напредък в преговорите и потенциално предлага начин да се включат в дискусиите някои от червените линии и опасения на Москва, са заявили дипломати. Ръководитеите на Саудитска Арабия и Украйна са настоявали Пекин да участва.
По време на разговорите Китай представи план от 12 точки за прекратяване на огъня и мирни преговори за прекратяване на войната, който обяви за първи път през февруари. Европейските дипломати отвърнаха на удара, за да предупредят, че безусловното прекратяване на огъня може просто да създаде замразен конфликт и да позволи на Русия да затвърди контрола си върху украинската територия.
"Те получиха жива обратна връзка, което е добър обмен", е коментирал дипломат, запознато с дискусията.
Високопоставен американски служител е заявил, че съветникът по националната сигурност Джейк Съливан и заместник-държавният секретар по политическите въпроси Виктория Нюланд са се срещнали с ръководителя на китайската делегация, мирния пратеник на Пекин Ли Хуей, в кулоарите на срещата.
"Положително е, че китайците присъстваха", е допълнил американският служител.
Дипломатите също така са заявили, че някои от различията, които се появиха в Копенхаген, изглежда са решени. По време на тези разговори Украйна настоява основните развиващи се страни да приемат мирния план на Зеленски, в основата на който стои искането мирът да започне едва когато руските сили се изтеглят напълно, а няколко развиващи се страни са заявили, че няма да приемат украинският мирен план.