След смъртта на основателя на ЧВК "Вагнер“ Евгений Пригожин, Кремъл въвежда нова структура на властта, която ще поеме контрола над обширните операции на компанията в Африка, отбелязва американският всекидневник The Wall Street Journal.

По данни на изданието Русия планира да замени "вагнеровците“ в Африка с други частни военни компании, а именно "Редут“ и "Конвой“. Те са финансирани от приближени на руския президент Владимир Путин - Генадий Тимченко и Аркадий Ротенберг.

По-конкретно, заместник-министърът на отбраната Юнус-Бек Евкуров ръководи структурата, която отговаря за операциите на Руската федерация на континента, а дейностите се контролират от служителя на Главното разузнавателно управление (ГРУ) Андрей Аверянов.

Отбелязва се, че в края на август Евкуров е посетил Либия, Буркина Фасо, Мали и Централноафриканската република. От кадрите от пътуванията се вижда, че той е бил придружаван от Аверянов и командира на "Редут“ Константин Мирзаянц, както и от Константин Пикалов, който по-рано ръководеше военните действия на "вагнеровците“ в Африка.

Руски наемници работят в много африкански страни – Судан, Мали, Либия, Мозамбик.

За руско влияние в Африка започна да се говори след 2014 г., когато влязоха в сила първите западни санкции срещу страната. Континентът се оказа особено важен за руския отбранителен сектор, който бе лишен от много договори по света. Още преди 2013 г. делът на руските оръжия в Африка се колебаеше между 11-25%, а след 2017 г. се увеличи до над 40%. Към 2020 г. половината от внесените в Африка оръжия са руски.

Друг лост за влияние е енергията. Почти 600 милиона африканци нямат редовен достъп до електричество. Сушите и другите бедствия само влошават положението им. От 2019 г. Алжир, Гана, Замбия, Нигерия и Руанда разчитат на руската ядрена енергия. Русия им обеща да построи няколко атомни електроцентрали.