По отношение на глобалните политически въпроси Китай често е на една и съща позиция с Русия и Северна Корея. Решението на Пхенян да изпрати хиляди войници на фронтовата линия срещу Украйна, поставя Китай пред дилема и подлага на изпитание границите на способността му да влияе на своите съседи, пише американският вестник The Wall Street Journal.

Пекин се опасява, че участието на Северна Корея във войната може да доведе до още по-голямо военно партньорство между САЩ, Западна Европа и нейните съюзници в Азиатско-Тихоокеанския регион, тъй като подобно сътрудничество може да помогне на САЩ да намерят съюзници в евентуален конфликт с Китай за Тайван.

Според Джу Фън, директор на Института за международни изследвания към университета в Нанкин, разполагането на севернокорейски войски в Русия е неприемливо за Китай. Според него това показва разширяване на войната в Украйна и Пекин може да се опасява, че конфликтът "ще се превърне в междуконтинентална война“.

Според Ерик Балбах, изследовател във фондация "Корея“ към Германския институт за международни отношения и сигурност, Китай може да разглежда пряката подкрепа на Русия за стратегическите оръжия на Северна Корея като "червена линия“, но дори и така опитите му да окаже натиск върху двете страни ще бъдат ограничени.

"Китай се сблъсква с реалността, че губи влиянието си върху Пхенян, докато Русия го засилва“, заяви Балбах.

През последната година Ким Чен Ун направи рязка промяна, като обърна повече внимание на Русия, отколкото на Китай. През тази година кореспонденцията между  Путин и Ким значително се е увеличила, за сметка на комуникацията му с китайският президент Си Дзинпин. Освен това руснаците могат да почиват в Северна Корея, докато китайците все още не могат.

Както отбелязва WSJ, Владимир Путин и Ким Чен Ун могат да си предложат взаимно това, което Пекин не може: Русия се нуждае от жива сила и боеприпаси, за да спечели войната с Украйна, а Пхенян - от оръжейно ноу-хау.

"Русия и Северна Корея си пасват като швейцарско ножче“, казва Джон Парк, старши изследовател в Атлантическия съвет.

Китай избягва да критикува нахлуването на Русия в Украйна, наричайки го "криза“, а не война. В същото време Пекин не казва почти нищо за севернокорейските войски.

В отговор на въпрос, говорителят на китайското външно министерство Лин Цян заяви, че двустранните отношения между Северна Корея и Русия са "въпрос, с който трябва да се справят сами“, и отново подчерта, че Китай призовава всички страни да намалят ескалацията и да намерят политическо решение.

Според Майлс Ю, бивш съветник на администрацията на Тръмп по въпросите на китайската политика, позицията на Китай е разочароваща за Русия и Северна Корея, тъй като Пекин не желае публично да обяви съюзнически отношения с двете си съседки.