Усилията на новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп за започване на мирни преговори между Русия и Украйна намират подкрепа сред европейските съюзници на Киев. В същото време в Европа нарастват опасенията, че времето не работи в полза на Украйна, пише The Wall Street Journal.

Докато европейските лидери обсъждат дали могат да компенсират евентуалната загуба на американска помощ, ако администрацията на Тръмп я прекрати, много столици признават, че е спешно да се намери изход от конфликта. Длъжностни лица отбелязват, че Русия укрепва позициите си, докато Украйна е изправена пред недостиг на ресурси.

Сближаването на позициите на Европа и новата американска администрация по отношение на готовността за преговори контрастира със ситуацията отпреди шест месеца. Тогава европейските политици се опасяваха, че бързият стремеж на Тръмп към споразумение с Кремъл може да навреди на Украйна. Въпреки това в Европа продължават да съществуват съмнения доколко САЩ ще позволят на Киев да влияе върху оформянето на споразумението. Същевременно лидерите са обезпокоени от възможните отстъпки, които Тръмп може да направи, за да постигне мир.

Украинският президент Володимир Зеленски изрази надежда, че твърдата позиция на републиканеца по отношение на Русия може да допринесе за напредък в преговорите.

Вашингтон смята, че поради ситуацията на фронта Украйна може да се окаже в положение, в което преговорите да станат неизбежни. Независимо от официалната позиция на Киев за връщане на всички окупирани от Русия територии, в украинското общество постепенно нараства подкрепата на идеята за териториални компромиси. Според проучване на Киевския международен институт по социология през октомври 32% от анкетираните биха се съгласили на частични териториални отстъпки в замяна на мир, което е значително увеличение спрямо 14% преди година.

Украинският държавен глава представи своя "план за победата“, който предвижда увеличаване на военната помощ и гаранции за сигурността на Украйна. Според президента на Украйна прекратяването на огъня не трябва да се превръща във възможност за Русия да се превъоръжи.

Успоредно с това някои европейски столици вече се подготвят за евентуално намаляване на помощта на Съединените щати за Украйна. На среща в Будапеща те обсъдиха планове за действие в случай на промяна в политиката на Щатите след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп. Министър-председателят на Унгария Виктор Орбан, отдавна призовава за скорошно прекратяване на войната и подкрепя подхода на новоизбрания президент на САЩ.

Повечето европейски държави досега поддържаха позицията си да подкрепят Украйна "колкото е необходимо“. По време на разговорите в Будапеща френският лидер Еманюел Макрон и италианския министър-председател Джорджия Мелони изразиха загриженост дали Европа ще разполага с достатъчно ресурси, за да предостави необходимата помощ на Киев, ако подкрепата на Америка приключи.

След телефонния разговор на германския канцлер Олаф Шолц с руския президент Владимир Путин говорител на германското правителство посочи, че Шолц е призовал за честни преговори. От своя страна Кремъл подчерта, че Русия е готова да участва в диалог, при условие че бъдат признати новите "териториални реалности“.

Остава обаче въпросът как точно ще се проведат тези преговори и дали Путин е готов да ги води "добросъвестно“. Дипломати предупреждават, че евентуални споразумения, като например Украйна да не бъде включена в НАТО за продължителен период от време, могат да поставят нови политически предизвикателства пред европейските правителства.

Някои високопоставени европейски служители предупреждават държавите от съюза, че трябва да бъдат подготвени и за евентуален натиск от страна на Тръмп, европейски войски да предоставят гаранции за сигурността на Украйна и да наблюдават прекратяването на огъня от украинската страна на бъдеща контактна линия.

"Всяко подобно решение може да бъде политически трудно за европейските правителства, включително за европейските ядрени сили, Великобритания и Франция. Да се направи това без никакво участие на САЩ или обещание за подкрепа, ако Русия възобнови войната в бъдеще, би направило подобен ход още по-рисков“, пише изданието.

Радослав Велков