Иран планираше да използва встъпването в длъжност на новия си президент, за да демонстрира мощната си военна коалиция. В Техеран се събраха представители на ХАМАС, "Ислямски джихад“, йеменските хуси и ливанската групировка "Хизбула“. На следващия ден обаче ръководителят на Политбюро на ХАМАС Исмаил Хания бе убит при ракетна атака срещу иранската столица, за която организацията веднага обвини Израел. Само часове по-рано  израелската армия обяви, че при въздушен удар в ливанската столица Бейрут е убит високопоставен командир на "Хизбула“, припомня американският вестник The Wall Street Journal.

Тези две убийства нанесоха сериозен удар на Иран и неговата самопровъзгласила се "Ост на съпротивата“, а също така доведоха Близкия Изток до ръба на по-голяма война.

"Намираме се на ръба на широкомащабна ескалация“, казва Дани Цитринович, изследовател в Института за изследване на националната сигурност в Тел Авив. "Хизбула“ многократно е давала да се разбере, че удар срещу Бейрут или висш командир ще се счита за преминаване на червените линии. Когато Израел пресече и двете такива, американски и арабски дипломати, участващи в преговорите за облекчаване на напрежението, се разтревожиха от възможността за ескалация на насилието.

Ударът срещу Техеран, основният поддръжник на "Хизбула“, добавя нова и опасна променлива към ситуацията. Израел не е коментирал ликвидирането на Хания.

Не е ясно дали последните убийства ще повлияят на баланса на силите. Според бившия ръководител на израелския Съвет за национална сигурност Яков Амидрор, Израел се готви за възможни атаки както в границите си, така и срещу израелски и еврейски цели в чужбина. В миналото Иран е нападал израелци в чужбина, а "Хизбула“ - еврейски институции.

Убийството на Хания и това на военния командир на "Хизбула“ Фуад Шукр може да промени баланса на силите в Газа в полза на онези, които не желаят да се съгласят на прекратяване на огъня. Имаше и други напрегнати моменти по време на конфликта в Газа, които бяха овладени.

Израелският удар по Бейрут също отне живота на заместник-политическия лидер на "Хамас“ Салех ал Арури, спирайки по-нататъшното участие на групировката във войната.

"Не мисля, че Иран ще започне война заради убийството на лидер на ХАМАС по същия начин, по който "Хизбула“ не реагира на убийството на Салех Арури“, изрази увереност Майрав Зонзейн, старши анализатор на Израел в Международната кризисна група. Но тя казва, че сега сме в неизследвана територия и "определено ще има ответна реакция“. Но все още е трудно да се предвиди каква точно.

Бившият заместник-командир на израелската армия в Газа Амир Авиви твърди, че военните на еврейската държава са достигнали позиция, в която може да премести фокуса си от ХАМАС в Газа към борбата с "Хизбула“ на север.

Навлизаме в период през следващите месеци, когато Израел трябва да вземе стратегическо решение, което ще определи какво ще се случи на север, допълва той.

Двете убийства за по-малко от 24 часа демонстрираха разузнавателната мощ на Израел, показвайки, че страната може да наруши сигурността на Иран и "Хизбула“. Това може да доведе до хаос в процеса на вземане на решения в "Оста на съпротивата“.

Смъртта на Хания е "удар с висок профил, насочен конкретно срещу Иран, за да засрами иранците и да разкрие зейналите дупки в техния апарат за сигурност и разузнаване“, коментира Санам Вакил, експерт по Близкия Изток в британския мозъчен тръст Chatham House.

Някои израелски политически анализатори предполагат, че смъртта на Хания и Шукр може да даде възможност на Нетаняху да сложи край на конфликта с ХАМАС с аргумента, че той успешно се е справил с голяма част от ръководството на групировката.

"Нетаняху се увери, че войната върви според неговия план“, казва Санам Вакил. Това му дава потенциал да преговаря за прекратяване на огъня от позиция на сила. Тя добави, че "ще отнеме известно време, за да се постигне отново прекратяване на огъня, защото е ясно, че ХАМАС най-вероятно няма да иска да седне на масата за преговори на този етап“.