WSJ: Кремъл се стреми към Ялта 2.0. Обкръжението на Путин смята заплахите на Тръмп за празни и вярва, че Русия е способна да продължи войната
©
Обкръжението на Путин има основания да смята, че заплахите на Тръмп са празни, посочва WSJ. Във войната срещу Украйна Русия търпи загуби както откъм хора, така и откъм икономически ресурси, но редица анализатори твърдят, че страната все още разполага с достатъчно ресурси, за да продължи войната, и има предимство на своя страна.
Тъй като не се обмисля друг пакет от американска помощ за Украйна, предупреждението на Тръмп изглежда твърде малко, за да накара Русия да промени основните си искания, посочва изданието. Кремъл настоява за фактическото признаване на завзетите територии за руски, за прекъсване на връзките между НАТО и Украйна и за значително намаляване на числеността на украинската армия.
Москва разглежда изявлението на Тръмп в социалната платформа Truth Social като поза преди преговорите, а не като част от самите преговори, и очаква Вашингтон да предприеме по-сериозни стъпки.
Анализаторите са склонни да смятат, че Путин вероятно ще третира думите на Тръмп като трик на новия американски президент, който се стреми да укрепи базата си и да покаже твърда позиция спрямо противниците на Америка.
"Путин разглежда тези изявления като част от политическа игра. Той не ги приема на сериозно... Той е готов за всеки сценарий и не си прави илюзии, че споразумението ще бъде постигнато бързо“, цитира WSJ базираната в Париж политоложка Татяна Станова, която поддържа контакти с близки до Кремъл.
Путин се стреми към широкомащабно геополитическо споразумение, подобно на договореното в Ялта от лидерите на Обединеното кралство, Съединените щати и Съветския съюз след края на Втората световна война, което предвещава следвоенното разделение на Източна Европа на съветска и западна сфера на влияние. По същество това е Ялта 2.0.
На 20 януари Тръмп заяви, че руският президент Владимир Путин "унищожава Русия, ако "не сключи сделка", и заплаши, че ще наложи санкии на Русия.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
"Историческа стъпка към дългосрочно приятелство" - Ердоган посрещ...
21:34 / 04.02.2025
САЩ все още не са обсъждали провеждането на избори с Украйна, но ...
17:50 / 04.02.2025
"Ротация и попълнения": Сирски разпореди прехвърлянето на 50 000 ...
17:27 / 04.02.2025
ГЩ на ВСУ: Нанесени са удари по руски команден пункт в Курска обл...
17:08 / 04.02.2025
Ректорският съвет на Белградския университет отказа поканата на В...
16:45 / 04.02.2025
ХАМАС обяви началото на преговорите за втория етап от прекратяван...
16:18 / 04.02.2025
Актуални теми