От началото на войната в Украйна Китай подкрепя икономиката на Русия, като купува нейния петрол и доставя на Москва различни стоки. В същото време Пекин извлича и собствена стратегическа полза от това сътрудничество - истински пример за това как да се заобиколят западните санкции, пише The Wall Street Journal.

Според вестника, междуведомствена група, създадена от китайските власти след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, е проучила въздействието на санкциите. Групата редовно е изготвяла доклади за ръководството на страната, за да разбере как да смекчи последиците от тях, особено в случай че конфликтът около Тайван подтикне САЩ и съюзниците им да наложат подобни санкции срещу Китай.

Пекин е "много заинтересован от почти всичко. От начини за заобикалянето на ограничителните мерки до всякакви положителни ефекти, като например стимули за местно производство“, посочва източник на вестника.

Други източниците на изданието отбелязват, че китайски официални лица периодично посещават Москва за срещи с представители на руската централна банка, Министерството на финансите и други агенции, ангажирани с противодействието на ограниченията.

"За китайците Русия е "тестова площадка“, където могат да изучават как действат санкциите и как да ги управляват“, споделя Александър Габуев, директор на Carnegie Russia Eurasia Center. "Те знаят, че ако възникне непредвидена ситуация с Тайван, срещу тях ще бъде използван подобен набор от инструменти“.

В същото време, както отбелязват източниците, подобни действия на Китайската народна република (КНР) не означават, че страната се готви за инвазия. По-скоро Пекин се подготвя за "екстремен сценарий“ на въоръжен конфликт и неговите икономически последици.

Една от областите, които предизвикват особена загриженост в Китай са големите му валутни резерви, които надхвърлят 3,3 трилиона долара.

Действията на Вашингтон и неговите съюзници за замразяване на руски активи в чужбина след нахлуването в Украйна накараха Пекин да търси по-активно начини за диверсифициране на резервите си от деноминирани в долари активи, като например американски държавни ценни книжа.

Друг урок за КНР е стойността и ограниченията на коалициите. САЩ, Обединеното кралство, Европейският съюз и други съюзници успяха да се обединят, за да изключат големи руски банки от финансовата мрежа SWIFT и да наложат таван на цените на петрола, докато Руската федерация отговори със засилване на връзките си с Китай, Иран и Северна Корея.

Китай също така се поучи от опита на Москва за потенциалните капани на присъединяването към глобалните вериги за доставки, което може да направи санкциите наистина опустошителни.

Радослав Велков