Според официални представители на САЩ, Европа и арабските страни иранските сили до голяма степен са се изтеглили от Сирия след рухването на режима на Асад през декември, което е значителен удар по стратегията на Техеран за проектиране на власт в Близкия изток, пише The Wall Street Journal.

"Според американски, европейски и арабски официални лица иранските сили са напуснали Сирия предимно след рухването на режима на сирийския президент Башар Асад през декември“, информира изданието.

Според западни и арабски официални лица хиляди проирански бойци все още са били в Сирия, предимно в източната част на страната, а някои и в Дамаск, когато опозицията завзе властта в Дамаск. Основните им сили, включително офицери от Корпуса на гвардейците на Ислямската революция (КГИР), след това са се преместили в граничния иракски град Ал Каим. Някои иранци в Дамаск отлетяха за Техеран, а бойците на Хизбула се изтеглиха в Ливан.

Западни дипломати отбелязват, че иранските военни и съюзници са оставили значително количество оръжия и военно оборудване в Сирия по време на отстъплението. По-късно то е било унищожено от Израел или е попаднало в ръцете на "Хаят Тахрир аш Шам“.

Миналия понеделник помощник-държавният секретар по близкоизточните въпроси Барбара Лийф потвърди тази информация. Тя добави, че Сирия сега е "враждебна територия“ за Иран. Иракското външно министерство, иракското посолство във Вашингтон и иранската мисия на ООН обаче не коментираха информацията.

През декември лидерът на ХТС и ръководител на новата сирийска администрация Ахмад ал Шараа заяви, че изтеглянето на проиранските сили и обезсилването на влиянието на Техеран в Сирия е "върнало регионалния проект на Иран 40 години назад“.

WSJ отбелязва, че Сирия играе важна роля в политиката на Иран: Техеран може да транспортира през нейната територия оръжия и бойци за Хизбула в Ливан и да разполага свои сили в близост до Израел.

Вестникът обаче уточнява, че американските власти смятат, че Иран ще се опита да пресъздаде този сухопътен коридор, но този проект изглежда малко вероятен в близко бъдеще.